Przyjęło się, by sylwetkę Jerzego Ficowskiego przybliżać na początku każdego poświęconego mu tekstu. Statystyczny szkic na temat pisarza inicjuje się wyliczeniem kolejnych ról, w których Ficowski występował na przestrzeni swojego życia: badacz biografii i twórczości Schulza, eksplorator kultury cygańskiej, świadek Zagłady, poeta, prozaik, eseista, tłumacz, „Człowiek Pogranicza", kolekcjoner, entomolog, opozycjonista itd.
Poznając życiorys Ficowskiego, trudno odsunąć od siebie natrętnie powracające kontrwyliczenie, nie był on bowiem ani lubianym schulzologiem (wytykano mu naiwny biografizm), ani etnologiem czy etnografem (oskarżano go o nieprofesjonalne metody badania).
Nie był w dodatku renomowanym poetą (z reguły pomijano go poprzez krytykę), wybitnym prozaikiem (tom opowiadań nie doczekał się choćby jednego szerokiego omówienia) czy autorytetem dla tłumaczy (mimo setek stron przekładów dokonanych z zróżnicowanych języków).
Choć to kontrwyliczenie nie jest żadną prowokacją, to z całą pewnością prowokuje do pytania – skąd taki stan rzeczy? W opiniach komentatorów twórczości pisarza znajdujemy niejednokrotnie odpowiedź, która upatruje przyczyn tej sytuacji w „poświęceniu" Ficowskiego (jako twórcy, artysty, humanisty) na rzecz ocalenia: pamięci, śladów, szczątków przeszłości, rzeczy, miejsc, ludzi, tekstów, obyczajów, kultur itp.
Mimo kilku bardzo niebanalnych odczytań twórczości literackiej autora Pantarei, dziwny „dyskurs ofiarniczy", którego Ficowski nieraz padał ofiarą, ma się, niestety, całkiem dobrze. Niestety, bo choć z jednej strony wyznacza on niezwykłą właściwość osobowości twórczej Jerzego Ficowskiego, z drugiej – bezwzględnie fałszuje jej obraz.
By jednak nie uciekać dłużej od tego naiwnego pytania, wreszcie je postawmy – kim więc był Jerzy Ficowski? Dziwne i szalone pasje, które autor Regionów dużej herezji realizował niejednokrotnie z maniakalnym wręcz uporem, prowokują do odpowiedzi, w której altruistyczne zaangażowanie ustąpić musi nieposkromionemu temperamentowi odkrywcy; jak sądzę, Ficowski zawsze był z zasady odkrywcą.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Grzebanie grzebania Uniwersytet śląski. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.