Posłowie Tadeusz Sławek Książka zbiera w jeden tom – w wersji częściowo zmienionej i uzupełnionej – eseje pedagogiczne, które ukazywały się w ramach transdyscyplinarnej serii „Medium Mundi" w latach 2005-2015.
Autor podejmuje w nich pytania o znaczne doświadczenia egzystencjalne i edukacyjne, takie jak: inicjacja, efekt pogranicza, spotkanie z mistrzem, pedagogiczny fason życia, zraniona pamięć, dzikość, przebaczenie, przyjaźń i inne.
skatalogowane tu teksty wpisują namysł nad wychowaniem we współczesną humanistykę zmąconych gatunków i w tym sensie stanowią odsłonę pedagogiki na pograniczu światów – dyscyplinarnych, lekturowych, semantycznych, kulturowych itp.
Przenikającą je intencją jest próba poszukiwania odnowionego – a równocześnie zakorzenionego w tradycji – spojrzenia na kształcenie, i tym samym generowania nowego, bardziej źródłowego języka refleksji o wychowaniu, wbrew tendencjom społecznego mainstreamu redukowania funkcji edukacji do zabiegów instruktażowych i przystosowawczych.
Książka adresowana jest do szeroko pojętego grona ludzi uniwersytetu – profesorów, studentów, absolwentów, zainteresowanych fanów z przeróżnych rejonów humanistyki i nauk społecznych – a także do uczestników – reprezentujących zróżnicowane pokolenia, a także różne profesje – lokalnego projektu Medium Mundi (i wszystkich, którym taki sposób pogranicznego myślenia wyda się owocny).
szczególnie trudno zatem dokładnie określić adresata – poniekąd zamieszczone w tomie teksty to „listy w butelce"…, może je otworzyć każdy, komu bliska jest idea uniwersytetu nie jako przedsiębiorstwa i agregatu odseparowanych specjalizacji, ale jako demokratycznej przestrzeni publicznej i warsztatu suwerennego myślenia i każdy, kto pamięta (albo chciałby sobie przypomnieć), iż edukacja służy do konfrontacji z życiem, a nie tylko z rynkiem.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Pedagogika na pograniczu światów, AZ#C20A71ACEB/DL-ebwm/pdf. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.