Zanikanie i istnienie niepełne. W labiryntach romantycznej i współczesnej podmiotowości jest próbą spojrzenia na podmiotowość nowoczesną jako na wydarzenie bezustannej zmiany, niepełne i niedokończone.
Autorzy artykułów, które zbiera ten mały tom, podejmują się refleksji nad tymi przejawami obecności „ja", które naznaczone są swojego typu niezbornością, a tym samym, które charakteryzuje specyficzna nieuchwytność, czy też, jak w tytule, zanikanie.
Większość tekstów można włączyć do radykalnej linii refleksji dotyczącej problemu podmiotowości odkrywającej w środku siebie stratę, podkreślającej własną niepełność i brak. Rozpiętość chronologiczna analizowanych dzieł w artykułach, co wynika już z samego tytułu tomu, ma swoje uzasadnienie w przyjęciu możliwości pomyślenia kwestii podmiotowości pojętej inaczej niż wytwór mocnej epoki.
W książce można wyznaczyć trzy główne linie rozważań – ekspozycje podmiotowości późnego romantyzmu, wysokiego modernizmu i ponowoczesności. Romantyzm, bardzo okres kryzysu romantycznego „ja", stanowi niejako „arche" nowoczesnego podmiotu.
Niemożliwość ustalenia ścisłej formy występowaniu podmiotu w reprezentacji, a zarazem stałe do tego dążenie, jest jednym z głównych problemów modernizmu, ale odkrycia tego należy doszukiwać się w późnym romantyzmie.
Natomiast późna nowoczesność wraz ze swoim pluralizmem przynosi przesunięcie wartości celu względem wartości środków. Nie ma celu, do którego się dąży, są tylko środki dążenia, zatem ustalenia podmiotowości stale zanikają na rzecz przygodnych tożsamości.
Zanikanie, brak kompletnych realizacji, migotanie podmiotowości stanowią wyłaniającą się z książki tezę dotyczącą granicznych przejawów występowaniu „ja" w perspektywie „trzech czasów": romantyzmu, modernizmu i ponowoczesności.
poprzez owe skupienie uwagi na zrębach, przestrzeniach pogranicznych, kształtach niestandardowych książka wskazuje na nieustanną otwartość pytania o podmiot oraz na wymóg stałej rewizji dotychczasowych uwzględnień i potrzebę nowych, trafnych opisów.
Tom zbiera artykuły badaczy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Kardynała Stanisława Wyszyńskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Śląskiego.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Zanikanie i istnienie niepełne Uniwersytet śląski. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.