Niniejsza publikacja mieści pogłębioną analizę teoretyczną organizacji prawnej administracji publicznej. Jej autorzy nie tylko prezentują rozwiązania normatywne, ale dokonują także ich głębokiej analizy, czyniąc przy tym trafne uwagi krytyczne.
Ujęcie tematu pozwala na prześledzenie zmian prawnych dotyczących organizacji i funkcjonowania administracji publicznej, ze wyodrębnioniem wzorców wynikających z zasad demokratycznego państwa prawa. Autorzy uznali za konieczne przedstawienie kolejnych etapów wyodrębnionych reformami ustrojowymi w państwie, tj.
zmian w ustroju samorządu terytorialnego, prawne wyodrębnienie działów administracji rządowej, które umożliwiło staranne określenie zakresu działalności administracji rządowej i wzmocnienie pozycji prawnej Prezesa Rady Ministrów, czy zmian w statusie prawnym wojewody i terenowych organów administracji rządowej.
Według założeń twórców nowej konstrukcji ustrojowej, nowy kształt administracji publicznej w terenie w części rządowej miał z zasady zapewnić utrzymanie bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego, za co odpowiedzialność ponosi w świetle nowych regulacji prawnych w tym zakresie wojewoda jako zwierzchnik zespolonych służb, straży i inspekcji, odpowiadając za rezultat ich działań.
Administracja publiczna jest sprawowana nie tylko przez państwo, lecz i związki publicznoprawne, jak w dodatku inne podmioty administracji. Administrację publiczną należy traktować jako pewną całość z punktu widzenia prawnego, organizacyjnego i użytecznego.
Niniejsza książka, z uwagi na oryginalność opracowania w zakresie zagadnień organizacji prawnej administracji publicznej, może okazać się bardzo {pomocn|przydatn)a zarówno dla teoretyków, jak i pracowników szeroko rozumianej administracji, a także studentów, których programy nauczania obejmują problematykę ustroju administracji publicznej.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Organizacja prawna administracji publicznej Uniwersytet śląski. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.