Tom jest zbiorem 23 artykułów Profesor Krystyny Kleszczowej. Teksty te powstały w ostatnich dziesięciu latach i były publikowane w najróżniejszych wydawnictwach krajowych i zagranicznych – w Niemczech, w Rosji, na Ukrainie, Białorusi czy w Korei Południowej.
Większość z nich po raz pierwszy trafia do polskiego czytelnika. Układ książki jest tematyczny: artykuły zostały zgrupowane w pięciu blokach, których tytuły nazywają zasadnicze pola badawcze Autorki. Znalazły się tu równocześnie teksty poruszające najszczególniejsze dla językoznawstwa diachronicznego problemy teoretyczne (część Fakt historyczny w języku), jak i takie, które odnoszą się do potężnych płaszczyzn językowych, interpretują konkretne zjawiska językowe (część O słowotwórstwie inaczej).
Prezentowane teksty prawidłowo ilustrują podstawowe założenia metodologiczne uczonej, która poszukuje ciągle nowych narzędzi badawczych, uwydatniając wielokrotnie nieprzystępną materię języka, wymykającą się prostym opisom.
demonstrujene analizy wyrastają z głębokiego przekonania, iż o faktach językowych nie można mówić bez ich osadzenia w szerszym kontekście językowym, bez wyszczególnionia całej gamy wzajemnych zależności różnorodnych płaszczyzn języka.
Opisywane są one zatem najczęściej w perspektywie historycznej, żeby stworzyć perspektywę pozwalającą zrozumieć istotę opisywanych zjawisk. Termin „perspektywiczna ewolucja", którego używa w wielu pracach Krystyna Kleszczowa, dobrze oddaje znamienny rys metody widocznej w prezentowanych tekstach.
Książka ma wielu adresatów: są nimi nie tylko językoznawcy poloniści, lecz także slawiści; powinni sięgnąć po nią dodatkowo studenci wszelkich stopni studiów filologicznych oraz wszyscy ci, których interesuje zmienność i stabilność język jako podstawowego narzędzia ludzkiej komunikacji.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Tajemnice dynamiki języka Uniwersytet śląski. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.