"Książka Piotra Siudy i Anny Koralewskiej to próba wyjaśnienia fenomenu seriali anime w kontekście popularności, jaką cieszą się w samej Japonii,typowo w świecie Zachodu, ze szczególnym uwzględnieniem Polski.
Popularność ta przekłada się na wytworzenie się oryginalnej subkultury entuzjastów, którzy aktywnie włączają się w promocję poszczególnych seriali, a także w ich jakościowe oblicze, tłumacząc we własnym zakresie ścieżki dialogowe i wytwarzając napisy do filmów (niejednokrotnie z pogwałceniem restrykcyjnie rozumianych praw autorskich).
Oznacza to, że fani przestają być jedynie charakterystycznymi konsumentami dzieła filmowego, lecz także współtwórcami złożonego fenomenu, jakimi są seriale anime. Pozwala na to współczesna technologia – dziś każdy użytkownik komputera może edytować filmy na własnym sprzęcie.
Powodzenie projektów przygotowywanych poprzez entuzjastów jest współcześnie powszechną praktyką – także w Polsce. Fani przygotowują napisy do seriali anime, edytują filmy i publikują w sieci wyniki swojej pracy.
Co znaczne – dzięki sieci użytkownicy z ochotą komentują wyniki takiej pracy edytorskiej i dzielą się spostrzeżeniami na temat jakości napisów wytwarzanych poprzez sympatyków. [...] Szczególną rolę w rozważaniach zawartych w książce stanowią rozdziały dotyczące polskich fansuberów – ich swoistości, tworzenia subkultury i zachowań świadczących o pasji, z jaką wykonują swoje dzieła (często traktowane niemal w kategoriach specyficznego posłannictwa).
[...]. Wyniki badania własnego nad polską subkulturą fansuberską stanowią o wartości omawianego dzieła – jest ono oryginalnym wkładem w refleksję naukową na polu socjologii i kulturoznawstwa. Dokonano tu badania drogą wywiadów z fanami anime, wypowiadającymi się na rozmaite tematy związane z funkcjonowaniem subkultury fansuberskiej, filozofią daru i zamiany, akcjami wymieniania się filmami poprzez miłośników, dylematami moralnymi, kwestiami stosunku do praw autorskich, konstytuowania się wirtualnej wspólnoty wraz z wytwarzaniem się mechanizmów nagród i negatywnych sankcji wobec tych, którzy przejawiają zachowania dewiacyjne".
prof. Marek Jeziński Piotr Siuda – zainteresowany między innymi popkulturą, sieciowością i kulturami fanowskimi. Adiunkt w Katedrze Socjologii na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych UKW w Bydgoszczy, wykładowca na Humanistyce 2.0 tej uczelni.
Publicysta, badacz, koordynator projektów oraz autor książek: "Religia a Internet", "Kultury prosumpcji". Anna Koralewska – absolwentka Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
Ekspertka z centralnej bazy ekspertów Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, od 2010 roku ocenia wnioski o dofinansowanie projektów z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jej naukowe zainteresowania to społeczności entuzjastów anime i manga.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Japonizacja. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.