Przyszło nam żyć w czasach postępującej cyfryzacji i – co za tym idzie – natłoku danych. Byung-Chul Han wychodzi z przeświadczenia, iż nie zamieszkujemy już ziemi, ale Google Earth i Cloud. Informacje wyparły rzeczy – i jest to zmiana fundamentalna.
Niegdyś rzeczy ze względu na swoją stałość dawały człowiekowi oparcie, miały swoją historię i budziły wspomnienia, z kolei dane (i inne „nie(do)rzeczy": smartfon, selfie, zdjęcie cyfrowe, chmura, nienaturalna inteligencja) za sprawą swojej ulotności i chwilowości zdestabilizowały ludzkie życie.
W tym sensie niniejsza książka stanowi krytykę digitalizacji świata i apologię rzeczy. „dzisiaj przedmioty konsumpcyjne tak błyskawicznie lądują w śmieciach, ponieważ już ich nie posiadamy. Posiadanie jest zinternalizowane i naładowane treścią psychiczną.
Rzeczy będące w moim posiadaniu są pojemnikiem uczuć i wspomnień. Historia, którą latami obrastają rzeczy poprzez nas stosowane, sprzęga z nimi nasze serca. Lecz tylko rzeczy dyskretne mogą zostać ożywione i stać się rzeczami bliskimi sercu dzięki intensywnemu, libidynalnemu przywiązaniu.
Dzisiejsze dobra konsumpcyjne są niedyskretne, natrętne i gadatliwe. Są przeładowane uprzednio przygotowanymi wyobrażeniami i emocjami, które narzucane są konsumentowi. Nie dołączamy do nich prawie niczego z własnego życia" Fragment książki Nie(do)rzeczy linię zapoczątkowało wydanie książki Kim jest człowiek? Abrahama J.
Heschela (2014) w tłumaczeniu Katarzyny Wojtkowskiej, inicjatorki linii. Od 2017 roku ukazały się m.in.: Moje poszukiwania absolutów Paula Tillicha, Dlaczego kochamy? Harry’ego Frankfurta, Sens życia i jego znaczenie Susan Wolf, Lustereczko, powiedz przecie… Simona Blackburna, Status moralny.
Obowiązki wobec osób i innych istot żywych Mary Anne Warren, Śmierć i życie po śmierci. Kiedy umrę, ludzkość będzie trwać Samuela Schefflera, Prawda i życie. Dlaczego prawda jest ważna Michaela Patricka Lyncha, Godny pożądania stan świadomości.
O przyjemności jako wartości ostatecznej Katarzyny de Lazari-Radek, Zależne zwierzęta rozumne. Dlaczego ludzie potrzebują cnót Alasdaira MacIntyre’a, To, co naturalne Roberta Spaemanna. * "seria Kim Jest Człowiek? jest płaszczyzną rozmowy, do której zapraszamy uczonych i myślicieli, przedstawicieli najróżniejszych środowisk, a także wszystkich, dla których kluczowe jest pytanie o człowieka".
Katarzyna Wojtkowska
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wydawnictwo uniwersytetu łódzkiego Nie(do)rzeczy. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.