Dawno nie czytałem debiutanckiego zbioru wierszy tak dojrzałego. I ponadto tak genialnie skonstruowanego. Wadą typową dla debiutanckich tomików jest typowo to, iż w poszczególnych wierszach ich autor spłaca dług, jaki zaciągnął u poetów, u których terminował, którymi się fascynował.
na skutek czego: debiutanckie zbiorki składają się z wierszy powstałych w najrozmaitszych poetykach. W sytuacji Mirosława Mrozka i jego książki Horyzont zdarzeń sprawa ma się kompletnie inaczej. W trakcie lektury poszczególnych wierszy tego autora nie sposób nie zachwycić się tym, iż wyszły spod jednej i tej samej ręki, iż spłynęły z jednego i tego samego pióra.
Ten poeta ma swój fason. A to dzięki temu, że wie czego chce od poezji i wie, czego chce w poezji dokonać. Nie umiałbym wymienić ulubionych poetów Mrozka, wiem jednak, jestem tego niemal pewien, że książką, którą bezustannie czyta, którą ciągle ma pod ręką jest Biblia.
Nie znaczy to wcale, że wiersze Mrozka napisane $183 a raczej: wypowiedziane i napisane $184 zostały w języku biblijnym. Nic z tych rzeczy. Język tej liryki jest jak najszczególniej nowoczesny i postnowoczesny,podczas lektury Horyzontu zdarzeń czuje się także podskórnie puls języka księgi ksiąg.
Chciałbym w tym miejscu napisać, iż Mirosław Mrozek jest poetą religijnym, ale boję się trochę tej tezy. W każdym razie, jeśli jest on poetą religijnym, to nie w tym sensie, w jakim poetą religijnym był ks.
Jan Twardowski, ale w tym, w jakim był na przykład Jerzy Liebert. To nie jest poezja wyznawcza, lecz buntownicza i poszukująca. Poeta pisze w jednym wierszu $185zostałem powołany do błądzenia$186, a w innym $187Poezja nie jest dialogiem, jest diagnozą.
/ To nie choroba, lecz sposób myślenia i działania$188. Królewskim tematem jego wierszy jest równocześnie ból istnienia, jak i istnienie bólu. Nie ukrywa on, iż funkcją życia jest cierpienie, co skonstatował w przyprawiającym o ciarki na plecach wierszu W cieniu.
O tym, o czym myśli każde z nas, o czym każde z nas myśli w każdej chwili, o lęku i strachu przed nieznanym i nienazwanym, pisze w sposób bez patosu, w sposób tak jasny i prosty, iż Bogu Ojcu i Matce Naturze dziękuję, iż pozwolili Mirosławowi Mrozkowi napisać to, co napisał.
Oczywiście, nie mogłem nie pomyśleć, pisząc to, co sam wyżej napisałem, czy wiersze zamieszczone w zbiorze Horyzont zdarzeń przypadłby do gustu Henrykowi Berezie, patronowi tego konkursu. Powiem szczerze, nie wiem, jednak mam nadzieję, iż tak.
Jestem pewien, że autorowi Biegu rzeczy i Sposobu myślenia spodobałoby się, że debiutujący poeta nie kryje, iż więcej nie wie niż wie i umie o tym napisać tak, że mam ochotę powiedzieć mu, iż jego wiersze powstały także w naszym imieniu.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Horyzont zdarzeń. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.