tytuły sztuk: Beatlesi. Zaginiona piosenka/ Ściek/ Człowiek, który nie umiał odejść / Sonia. Sztuka na aktora i dmuchaną lalę/ Kucharz/ Prawda/ Licheń Story/ Magik/ Powrót Kobiety Psa/ Kosmonauci.,,Autor ma prawidłowy słuch na procesy, które się wokół niego odbywają, wyczuwa, w którą stronę cywilizacja zmierza, jak prądy tych najtrudniej definiowalnych i najtrudniej wyrażalnych, ale jednak jakoś wyczuwalnych emocji i procesów społecznych się zmieniają.
Po opisaniu momentu przemiany społeczno-kulturowej w Polsce lat 90., czyli przyśpieszonym dochodzeniu Polski do ponowoczesności, stawia dzisiaj kolejny krok i pyta: jaki jest dzisiaj człowiek czasów ponowoczesnych$278 Czy jest to ten przepowiedziany poprzez Fryderyka Nietzschego,,ostatni człowiek", czyli nieubłagana konsekwencja procesów postępowościowych, które Nietzsche tak wnikliwie i trafnie opisał$279" ze wstępu dr Jagody Hernik Spalińskiej,,Jarosław Jakubowski jest jednym z najciekawszych współczesnych polskich dramatopisarzy.
W swych tekstach porusza drażliwe kwestie społeczno-polityczne i religijne, przekuwając je w ważne składowe kryzysów osobowości bohaterów i przemian ich duchowości. Mimo, że wychodzi od rzeczywistych i aktualnych zdarzeń, interesuje go nie ulotne "tu i dzisiaj", lecz ontologiczna sprzeczność leżąca w istocie bytu.
To właśnie, podobnie jak żywe postaci, interesujący, nowatorski język i klasyczna konstrukcja powoduje, że dramaty Jakubowskiego to nie tylko genialny materiał dla teatru, ale także świetna literatura, po którą warto sięgać.,, Ryszard Klimczak, Dziennik Teatralny JAROSŁAW JAKUBOWSKI Ur.
1974 poeta, prozaik, dramatopisarz, krytyk literacki, dziennikarz. Autor kilku tomów wierszy, pomiędzy innymi Oczy pełne strachu, Rzeka zbrodni i sztuk wydanych w antologii Generał i inne dramaty polityczne (ADiT 2014).
Jakubowski jest czterokrotnym laureatem nagrody Strzała Łuczniczki za najlepszą bydgoską książkę roku. Inscenizacja Generała zdobyła Grand Prix na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych "Raport" w Gdyni w 2011 roku.
W 2012 Wieczny kwiecień zdobył Nagrodę Główną Konkursu Metafory Rzeczywistości w Poznaniu. Dramat Głową w dół miał radiową premierę na Scenie Teatralnej Trójki w 2013 roku. [loga patronów medialnych: miesięcznik,,Teatr", e-teatr.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Prawda i inne dramaty. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.