Publikacja jest opracowaniem wyjątkowym na polskim rynku wydawniczym, w którym połączono dwa zagadnienia aktualne w polskiej gospodarce. Z jednej strony jest to problematyka samozatrudnienia jako rozwijającej się formy aktywności zawodowej na współczesnym rynku pracy.
Z drugiej zaś strony - problematyka akumulacji kapitału i uprawnień emerytalnego osób pracujących dla zysku, jednocześnie w ramach części bazowej systemu emerytalnego (obowiązkowe składki emerytalne odprowadzane do ZUS-u), jak i gromadzenia prywatnych aktywów emerytalnych, gwarantujących świadczenia o charakterze uzupełniającym dochody z systemu publicznego.
Problemy dotyczące zachowań tej grupy społeczno-zawodowej w obszarze finansowego przygotowania do okresu emerytalnego są jeszcze słabo rozpoznane w literaturze krajowej. Książka jest udaną próbą częściowego wypełnienia tej luki.
Jest to o tyle widoczne, że kultura w zakresie budowania prywatnych aktywów emerytalnych jest jeszcze w Polsce słabo wykształcona, nie tylko w grupie samozatrudnionych. Obok treści teoretycznych, w publikacji przedstawiono także wyniki własnego badania empirycznego, na ogólnopolskiej próbie liczącej ponad 1000 osób fizycznych prowadzących jednoosobową, pozarolniczą działalność gospodarczą (aktywni przedsiębiorcy).
W ramach tej części dokonano rozpoznania poziomu oszczędności samozatrudnionych solo, deklarowanych jako emerytalne i ich wiedzy emerytalnej (zarówno samooceny jak i wiedzy rzeczywistej). Uzyskane rezultaty mają typowo wartość poznawczą, dostarczając informacji na temat finansowego przygotowania samozatrudnionych do okresu emerytalnego.
Książka dedykowana jest dla badaczy, studentów uczelni ekonomicznych i praktyków gospodarczych. Monografia pt.,,Finansowe przygotowanie samozatrudnionych do okresu emerytalnego" jest stanowczo ciekawa i aktualna.
Zaprezentowane wyniki wpisują się w kierunek badań nad zachowaniami osób indywidualnych w obszarze zabezpieczenia emerytalnego. Zidentyfikowane motywy, postawy i zachowania samozatrudnionych solo stanowią cenną wskazówkę dla kreatorów polityki społecznej i gospodarczej.
Zainteresują także naukowców zajmujących się tematyką zabezpieczenia społecznego i funkcjonowaniem rynku pracy. W monografii wyznaczono ponadto, jak pokaźnym wyzwaniem jest budowanie świadomości emerytalnej uczestników systemu emerytalnego, bez której niemożliwe jest upowszechnienie dopełniającego oszczędzania na okres starości.
Dr hab. Joanna Rutecka-Góra, prof. SGH Doktor habilitowany Teresa H. Bednarczyk, profesor uczelni i doktor Ilona Skibińska-Fabrowska są pracownikami badawczo-dydaktycznymi zatrudnionymi w Katedrze Ubezpieczeń i Inwestycji Instytutu Ekonomii i Finansów na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Finansowe przygotowanie samozatrudnionych do okresu emerytalnego. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.