Szóste wydanie wyjątkowo funkcjonalnej publikacji, cieszącej się dużą popularnością, objaśnia krok po kroku innowacyjnanie cywilne z punktu widzenia obowiązków i uprawnień zawodowego pełnomocnika procesowego.
Książka została zmodyfikowana w bardzo szerokim zakresie ze względu na nowelizację Kodeksu progresywnania cywilnego z 4.07.2019 r. W nowych rozdziałach poświęconych wydajności postępowania, a także systemowi gromadzenia materiału procesowego omówiono zagadnienia związane m.in.
z: posiedzeniem przygotowawczym, planem rozprawy, ciężarem wspierania nowoczesnania poprzez strony, nadużyciem prawa procesowego i niedostosowaniem czynności procesowych stron do nowych reguł przytaczania twierdzeń i dowodów.
Omówione zostały skutki zaniedbań sądu w zakresie obowiązku udzielania stronom pouczeń co do czynności procesowych i - stanowiącym novum w krajowej procedurze cywilnej - obowiązku pouczenia o prawdopodobnym wyniku sprawy oraz uprzedzenia stron o możliwości podjęcia rozstrzygnięcia na innej podstawie prawnej, z jednoczesnym wskazaniem na zaniedbania stron wywołujące utratę prawa do powoływania się na uchybienia procesowe sądu.
Tematykę dotyczącą pism procesowych poszerzono uwagami dotyczącymi pisma niebędącego pozwem, a także powództwa oczywiście bezzasadnego. W znacznej części uległ zmianie rozdział dotyczący zwyczajnych, szczególnych i nadzwyczajnych środków zaskarżenia zwłaszcza apelacji i zażalenia.
Do licznie powołanych orzeczeń Sądu Najwyższego zostały dodane nowe, wydane w latach 2017-2020, posiadające wyraźne znaczenie dla przebiegu postępowania w sprawach cywilnych. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Czynności procesowe zawodowego pełnomocnika w sprawach cywilnych - henryk pietrzkowski. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.