Podstawy praktyki klinicznej tradycyjnej medycyny chińskiej to opracowanie wytworzone poprzez ekspertów TMCh i lekarzy z dziewięciu uniwersytetów, zarówno chińskich, jak i zagranicznych.
Podręcznik ten zawiera:
• wprowadzenie do 248 powszechnych zaburzeń w ujęciu TMCh, a także wzorców/syndromów dla chorób wewnętrznych, ginekologicznych, pediatrycznych i zewnętrznych.
• przedstawienie chińskiej materia medica, receptury ziołowe, zabiegi akupunkturowe i techniki manipulacji oraz zwięzłe metody uniemożliwiania chorobom, dzięki czemu studenci medycyny i lekarze zyskują pokaźniejszy dobór przystępnych metod leczenia.
• klarowne tabele upraszczające zrozumienie i zapamiętywanie zawartych w nim treści.
• przyjazne dla użytkownika dodatki i indeksy zezwalające na szybkie znalezienie pokaźnych informacji.
Książka ta podzielona jest na dwie części: Główne punkty diagnozy, rutynowe badania i leczenie powszechnie występujących chorób za pomocą TMCh, a także Dodatki.
Część pierwsza gromadzi cztery rozdziały, które są ułożone w następującej kolejności:
• choroby wewnętrzne w ujęciu TMCh,
• choroby ginekologiczne w ujęciu TMCh,
• pediatria w TMCh
• medycyna zewnętrzna.
Opis każdego z 248 zaprezentowanych zaburzeń mieści następujące punkty:
• Główne punkty diagnozy,
• dopełniające badania,
• Leczenie oparte na rozróżnieniu syndromów
• szybkie i empiryczne metody produktywnego leczenia.
Główne punkty diagnozy wprowadzają zasady różnicowania chorób według TMCh.Leczenie oparte na rozróżnieniu syndromów ukazuje typ wzorca, objawy, obraz języka, obraz pulsu, założenia terapeutyczne i podstawową formułę. Różnicowanie i leczenie, leki i receptury są podobne do tych użytkowanych w praktyce klinicznej.
prędkie i empiryczne metody produktywnego leczenia odnoszą się do doświadczeń sławnych i starych lekarzy medycyny chińskiej. Uwzględniono tu empiryczne receptury, empiryczną akupunkturę i metody manipulacji, a także proste metody zapobiegania chorobom.
Część Dodatki składa się z Ogólnego wprowadzenie do literatury z zakresu TMCh i Źródeł pochodzenia i składu receptur wymienionych w tekście. Podano też nazwy recept w zapisie pinyin i języku polskim oraz ogólny indeks nazw chorób i syndromów – dodatki te na pewno pomogą czytelnikom w studiowaniu omawianych zagadnień. To pierwszy w Polsce mistrzowski podręcznik dedykowany dla praktyków medycyny chińskiej i zaawansowanych studentów, opracowany przez chińskich profesorów lubianych uniwersytetów TMCh. Będzie on idealną pomocą w leczeniu chorób (wewnętrznych, ginekologicznych, dziecięcych, a także zewnętrznych) sprawdzonymi metodami medycyny chińskiej. Dopełniające walory tego kompendium to bogata bibliografia, alfabetycznie ułożony wykaz receptur, zawierający także ich skład i źródło pochodzenia, indeksy upraszczające wyszukiwanie najważniejszych oraz uwzględnienie zachodniej klasyfikacji chorób.
W ręce czytelnika trafia praca o fundamentalnym znaczeniu. Będzie znakomitym wsparciem w terapii akupunkturą i moksybucją, chińskimi ziołami i masażem i innymi technikami TMCh.
Książka będzie w dodatku {pomocn|przydatn)ym narzędziem dla lekarzy medycyny zachodniej otwartych na inne systemy medyczne i chętnych do współpracy z terapeutami medycyny chińskiej w ramach coraz powszechniej stosowanej na Zachodzie medycyny integracyjnej.
dr Marek Kalmus, Honorowy Prezes Polskiego Towarzystwa Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Tradycyjna medycyna chińska. fundamenty praktyki klinicznej. diagnozowanie, leczenie, analiza przypadków. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.