Nie ma zagadnienia bardziej brzemiennego w skutki dla cywilizacji aniżeli relatywizm moralny. Rezygnacja z obiektywnego systemu wartości i uniwersalnych zasad moralnych, które na przestrzeni wieków stanowiły ostoję cywilizacji, prowadzi ostatecznie do samozagłady. To wszechobecne współczesnemu człowiekowi zjawisko Benedykt XVI nazwał „dyktaturą relatywizmu". Peter Kreeft w „Krytyce relatywizmu moralnego" w specyficzny dla siebie, lekki a zarazem nad wyraz logiczny i wręcz druzgocący sposób rozprawia się z relatywizmem moralnym. Zwraca uwagę, że historia nie zna ani jednego przypadku społeczeństwa, które odniosło sukces, odrzuciwszy moralne absolutyzmy. Czy możemy jednak wiedzieć z pewnością, co jest obiektywnie dobre, a co złe? Czy te kwestie nie zależą wyłącznie od naszych subiektywnych przekonań, kultury i wychowania? Kreeft odpowiada na te i podobne pytania na temat absolutyzmu moralnego, demonstrując dobitne dowody na jego prawdziwość i potrzebę jego obecności w życiu społecznym, a także życiu jednostki.
Od wybitnego apologety Petera Kreefta możemy spodziewać się, jak za każdym razem, wartych przeczytania i wciągających książek. Posiada on niezwykły dar ujmowania głębokich prawd i przekazywania ich przy pomocy atrakcyjnej i fascynującej rozmowy, tak jak ma to miejsce tutaj. Raz jeszcze Kreeft nas nie zawodzi.
- Chuck Colson, autor „Loving God"
W swej pouczającej i pięknej książce Kreeft proponuje nam śmiałe połączenie emocjonującej rozmowy i potężnej logiki. Nigdzie nie odszukacie lepszej obrony moralnych absolutyzmów ani bardziej druzgoczącej krytyki relatywizmu niż ta, którą demonstruje Kreeft, nie tracąc przy tym nic ze swojego dowcipu. Bardzo przyjemna i satysfakcjonująca lektura.
- William K. Kilpatrick, autor „Why Johnny Can't Tell Right from Wrong"
Peter KreeftApologeta katolicki, profesor filozofii, przez niemało lat wykładowca uniwersytecki w Boston College. Prowadził wykłady także w wielu innych kolegiach, instytucjach edukacyjnych, podczas licznych seminariów. Jest autorem ponad pięćdziesięciu książek, m.in. „Miłość silniejsza aniżeli śmierć"; „Tak czy nie? nietrudne odpowiedzi na skomplikowane pytania dotyczące chrześcijaństwa"; „Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o Niebie… ale nie śniło Ci się zapytać".
seria Apologetyka
Objawienie jest niezmienne, ponieważ odsłania wieczne prawdy dotyczące natury Wszechświata, ludzi, a nade wszystko Boga. Zmienia się jednak kontekst intelektualny, społeczny i kulturowy, w którym rozbrzmiewa słowo Boga. Dlatego, by prawda chrześcijańska mogła być rozumiana, trzeba wyrażać ją i głosić wciąż na nowo. W niniejszej kolekcji ukazują się książki demonstrujące właściwe rozumienie i uzasadnienie wiary. Powstaje ona z myślą o każdym, kto chce poznać racjonalnie uzasadnione argumenty za prawdziwością objawienia.
serię OPRACOWUJĄ: Wydawnictwo W drodze, które od 1973 roku publikuje treści pomagające integrować wiarę z codziennością. Fundacja Prodoteo, której misją jest propagowanie stylu życia opartego na wartościach chrześcijańskich, m.in. Poprzez popularyzację wiedzy z zakresu apologetyki chrześcijańskiej i znajomości Pisma Świętego.
Tytuł Krytyka relatywizmu moralnego. Wywiad z pewnym absolutystą Autor Peter Kreeft Tłumacz Jolanta Czapczyk Wydawnictwo Fundacja Prodoteo EAN 9788366665293 ISBN 9788366665293 Kategoria Nauki humanistyczne\Filozofia seria Apologetyka ilość stron 194 Rok wydania 2021 Oprawa Miękka Wydanie 1
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Krytyka relatywizmu moralnego. wywiad z pewnym absolutystą. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.