Najnowsza książka Tourainea to istotnie cenny głos w dyskusji na temat współczesnego kryzysu. Kryzys pierwszej dekady XXI w. Ujawnił się wprawdzie w obszarze gospodarki, jednak nie ogranicza się do zjawisk natury ekonomicznej.
Ma swój wymiar społeczny, polityczny, kulturowy. Tylko socjologia może ukazać te pozaekonomiczne aspekty kryzysu, wyjątkowo istotne do jego objaśnienia. Touraine zadaje szczególnie ważne pytania: Jak kryzys wpływa na zmianę stosunków pomiędzy gospodarką i życiem społecznym Czy demokratyczne społeczeństwa są skazane na kaskadę kryzysów, czy także zdołają odkryć nowy, uwolniony od nich typ życia społecznego najkorzystniejsze wyjście z sytuacji polega na konstrukcji nowego rodzaju aktorów i nowego rodzaju społeczeństwa.
Tematem książki jest więc związek między kryzysem, którego punkt wyjścia jest znany, a długotrwałą transformacją, mogącą doprowadzić do wyłonienia się i wykrystalizowania tzw. Sytuacji post-społecznej.
W zaistniałej sytuacji najmocniej prawdopodobne są dwa scenariusze zmiany. Ludzie rozproszeni i poszkodowani poprzez kryzys mogą powołać solidny ruch przemocy, z którego wyłoni się jakiś wariant aktorów czy ładów autorytarnych.
Niebezpieczne byłoby zwycięstwo zarówno bogatych, jak i biednych - niezwykle podatnych na przemianę w populistów lub faszystów. Nie jest w dodatku wykluczony jakiś zwrot w stronę defensywnego komunitaryzmu, widzianego w kategoriach zamykania w kręgach tożsamości narodowych, religijnych czy etnicznych.
To scenariusze katastroficzne. Mogą się również jednak wyłonić nowi, aktywni aktorzy, zdolni do zbiorowego działania i rekonstrukcji swoich wzajemnych relacji na nowych zasadach.Oficyna Naukowa 2012, ISBN: 978-83-7737-051-3, 130x210, 228 s., oprawa twardaPo kryzysie Alain Touraine...
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Po kryzysie. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.