Trudno uwierzyć, iż ta historia zaczęła się tak niedawno, w latach dwudziestych XX wieku. Nie ma już takich miejsc i nie ma już takich ludzi. To solidna proza - powieść o pionierach przybyłych do Palestyny na początku wieku.
Baruch, wnuk Mirkina, który poprzez całe dzieciństwo i młodość żył w cieniu znakomitego dziadka, opowiada o mężczyznach w pocie czoła harujących w zupełnie innych warunkach, uczących się tej ziemi od nowa, z nadludzkim wysiłkiem osuszających i przekształcających bagno w ziemię uprawną i miejsce do życia.
To epos o rolnikach i postaciach niezwykłych - każdy z nich to ekscentryk, owiany legendą jeszcze za życia. Nie sposób zapomnieć osnutych legendą zdarzeń: przyjścia na świat i uroczystości obrzezania Abrahama, pierwszego dziecka urodzonego na Ziemi Obiecanej, historii o zdziczeniu perskiego kota imieniem Bułhakow, makabrycznej opowieści o krwiożerczej hienie, o założeniu cmentarza, który "wzbudza zawiść we wszystkich oprócz tych, którzy byli na nim pogrzebani".
Trzydziestoletni dziś Baruch jest zamożnym człowiekiem, właścicielem ziemi, na której znajduje się cmentarz. To on relacjonuje dzieje swojego dziadka, który wraz z dwoma przyjaciółmi przybył z Rosji do Palestyny,generować nową społeczność.
Mirkin poślubił piękną i odważną pionierkę, Fejge Lewin, ale do końca życia prześladowało go jednak obsesyjne wspomnienie kobiety, którą pozostawił w Rosji. Meir Shalev (ur. 1948) - izraelski pisarz, publicysta, satyryk.
Syn jerozolimskiego poety Icchaka Shaleva. Urodził się w Izraelu, w rolniczej osadzie Nahalal, gdzie spędził młodość. Studiował psychologię na Uniwersytecie Hebrajskim, później pracował jako redaktor programów radiowych i telewizyjnych.
Uczestniczył w wojnie sześciodniowej. Od tego czasu działa aktywnie na rzecz wycofania się Izraela z terenów okupowanych. Mając 34 lata, ukończył swoją pierwszą książkę, Chaim i potwór jerozolimski (1982).
Znany jest z reguły z utworów dla dzieci i młodzieży, a także jako komentator i felietonista weekendowego wydania dziennika "Jedi'ot Acharonot". W Polsce ukazały się trzy jego powieści: Rosyjski romans, Chłopiec i gołąb, a także autobiograficzna Moja babcia z Rosji i jej odkurzacz z Ameryki.
Jego utwory przetłumaczono na ponad 20 języków. Tytuł Rosyjski romans Autor Meir Shalev Tłumacz Raja Bar-Peled Wydawnictwo Marginesy EAN 9788365586025 ISBN 9788365586025 Kategoria Literatura\Powieść liczba stron 480 Format 13.5x21x3.6 cm Rok wydania 2016 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.504 kg
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Rosyjski romans. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.