Wracamy do tej książki całe życie, bo klasyka dziś okazuje się bardzo aktualna. Rybak Santiago po wielu dniach bezowocnych połowów postanawia samotnie wypłynąć na dalekie wody, żeby udowodnić wszystkim, że jeszcze nie jest bezużytecznym starcem.
Jego przynętę połyka imponujący marlin. Santiago inicjuje dramatyczną walkę nie tylko z ogromną rybą i siłami natury, lecz także ze sobą i swym słabnącym ciałem. W oszczędnym, przejmującym stylu Hemingway przedstawia realia życia w kubańskiej wiosce i warunki pracy rybaków, jednak Stary człowiek to przede wszystkim nieprzemijalna opowieść o uporze, niezłomnej sile ducha i pomysłowości zezwalającej wybrnąć z najgorszej opresji.
Hemingway uważał to opowiadanie (a napisał je w zaledwie osiem tygodni) za swoje najkorzystniejsze dzieło. Wkrótce po publikacji stało się ono bestsellerem, a pisarz otrzymał za nie Nagrodę Pulitzera. Przyczyniło się ono również do przyznania mu Literackiej Nagrody Nobla w 1954 roku.
Krytycy prześcigali się w uznanieach i porównywali ten niedługi tekst pomiędzy innymi do Moby Dicka Hermana Melville’a. Stary człowiek został dwukrotnie zekranizowany, a w rolę główną wcielili się Spencer Tracy i Anthony Quinn.
najkorzystniejsza rzecz w jego dorobku. Z czasem może się okazać, że to najlepsza rzecz w dorobku nas wszelkich, jego i mojego pokolenia. Tym razem odkrył Boga, Stwórcę. William Faulkner po lekturze Starego człowieka i morza Ernest Hemingway (1899–1961) – amerykański pisarz i reporter.
W 1918 roku zgłosił się na ochotnika do oddziałów Czerwonego Krzyża we Francji, został ranny podczas walk we Włoszech. Po powrocie do Stanów rozpoczął pracę dla „Toronto Star”. Wtedy zaczęły się ukazywać jego pierwsze powieści: Słońce zaś wschodzi (1926) i Pożegnanie z bronią (1929).
W latach trzydziestych jako korespondent relacjonował z Hiszpanii tamtejszą wojnę domową, opisaną potem w powieści Komu bije dzwon (1940). W latach czterdziestych osiedlił się na Kubie, gdzie mieszkał do 1959 roku.
W tym czasie powstała powieść Za rzekę, w cień drzew (1950) oraz opowiadanie Stary człowiek i morze (1952), uznawane za jedno z jego szczytowych osiągnięć i wyodrębnione Nagrodą Pulitzera. W 1954 pisarz otrzymał Literacką Nagrodę Nobla.
Zginął śmiercią samobójczą w 1961 roku. Kaja Gucio – filolożka angielska i kulturoznawczyni. Tłumaczka, wykładowczyni akademicka, autorka artykułów naukowych i recenzji. Tłumaczy na języki polski i angielski beletrystykę, poezję i literaturę faktu.
Laureatka Bestsellerów Empiku za przekład. Tytuł Stary człowiek i morze Autor Ernest Hemingway Tłumacz Kaja Gucio Wydawnictwo Marginesy EAN 9788367157155 ISBN 9788367157155 Kategoria Książki dla dzieci\Lektury i opracowania szkoła podstawowa ilość stron 104 Rok wydania 2022 Oprawa Twarda Wydanie 1
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Stary człowiek i morze. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.