Stwierdzić należy, iż rozprawa Rafała Kubiaka dotyczy zagadnień ważnych społecznie i - z punktu widzenia ocen prawnych - istotnych, choć leżących z reguły na uboczu zainteresowań piśmiennictwa z zakresu prawa karnego.
(...) Praca R. Kubiaka zainteresować powinna przede wszystkim osoby zajmujące się praktyką związaną z realizowaniem zabiegów kosmetycznych. Dla tej grupy czytelników nad wyraz ergonomiczne będą duże części rozprawy, w których wnikliwie i szczegółowo analizuje się przesłanki legalności działań podejmowanych w celach kosmetycznych, a zwłaszcza - znaczenie i warunki sprawności zgody osoby poddającej się zabiegowi.
Z punktu widzenia czytelnika zajmującego się zagadnieniami teoretycznymi prawa karnego wyjątkowo interesujące wydają się rozważania Autora dotyczące uzasadnienia braku atrybuty znamienności czynów wywołujących uszkodzenie ciała a stanowiących podjęte za zgodą uprawnionego i tworzone lege artis zabiegi kosmetyczne.
W rozprawie stwierdza się, że tego rodzaju ingerencje nie stanowią przekroczenia leżącej u podstaw adekwatnych przepisów karnych normy nowoczesnania (sankcjonowanej). Działania te nie wypełniają zatem znamion nie tylko typów czynów polegających na naruszeniu nietykalności cielesnej, lecz także na spowodowaniu uszkodzenia ciała.
Niezależnie od tego, czy podniesione w pracy argumenty przekonają czytelnika, niewątpliwie skłaniają one do poddania rewizji przyjmowanych w piśmiennictwie zapatrywań i stanowią znaczny impuls do nowych przemyśleń i dyskusji w tym zakresie.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Odpowiedzialność karna za wykonywanie zabiegów. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.