Książka jest pierwszym w Polsce całościowym spojrzeniem na środki zabezpieczające w systemie prawnym. Prowadzi czytelnika przez konstytucyjne, konwencyjne, dogmatyczne, prawnoporównawcze, a także empiryczne aspekty środków zabezpieczających. Pokazuje współzależności między instytucjami prawa karnego i prawa cywilnego, które skutkują prewencyjnym pozbawieniem wolności osoby niebezpiecznej.
Analizy opierają się na badaniach spraw sądowych, których skala jest nieporównywalna do żadnych innych, dotychczasowych badań nad środkami zabezpieczającymi w Polsce: w sumie autorzy przyjrzeli się ponad 1300 sprawom z 17 miast (26 sądów, 26 prokuratur).
Książka gromadzi dodatkowo omówienie ustawodawstw aż 10 zróżnicowanych państw, które nie jest jedynie przeglądem przepisów w ujęciu porównawczym, lecz także spojrzeniem na odmienności w użytecznym podejściu do pacjentów sądowych.
Wśród autorów opracowania znajdują się doświadczeni badacze środków zabezpieczających: doktorzy nauk prawnych, psychiatrzy, psycholog, praktycy rozmiaru sprawiedliwości, wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmują się teorią i praktyką używania przepisów o środkach zabezpieczających i pracą z pacjentami.
Tytuł Środki zabezpieczające. Ujęcie systemowe Autorzy Agnieszka Barczak-Oplustil, Małgorzata Pyrcak-Gór Wydawnictwo Krakowski Instytut Prawa Karnego Fundacja EAN 9788395965562 ISBN 9788395965562 Kategoria Literatura, Prawo Format 245x170x75 mm Rok wydania 2021 Oprawa twarda
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Środki zabezpieczające. ujęcie systemowe. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.