Monografia jest pierwszym w Polsce, kompleksowym opracowaniem materialnoprawnych i proceduralnych podstaw używania i realizowania prewencyjnego pozbawienia wolności, z punktu widzenia konstytucyjnego i międzynarodowego standardu ochrony praw i wolności człowieka. W pracy zaprezentowano kryteria wyróżniania sytuacji stanowiących pozbawienie wolności w rozumieniu art. 41 ust. 1 i 2 Konstytucji oraz wytyczne dla prawodawcy i sądów, w jaki sposób powinny być konstruowane i stosowane prewencyjne środki izolacyjne, żeby w jak najpełniejszym zakresie zapewnić jednostkom ochronę przed arbitralnym pozbawieniem wolności. Autor omawia także zadania sądu w procedurze kontroli legalności prewencyjnego pozbawienia wolności.
Praca zainteresuje sędziów, adwokatów, radców prawnych, legislatorów, a także pracowników urzędów, instytucji i fundacji zajmujących się ochroną praw człowieka.
Tomasz Sroka doktor nauk prawnych, adiunkt w Zakładzie Bioetyki i Prawa Medycznego (Katedrze Prawa Karnego) Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor i współautor 50 publikacji z zakresu prawa karnego, konstytucyjnego i medycznego, m.in. Monografii Odpowiedzialność karna za niewłaściwe leczenie. Problematyka obiektywnego przypisania skutku, komentarzy do Konstytucji i Kodeksu karnego i Systemu Prawa Medycznego. Kierownik grantu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki Prewencyjne pozbawienie wolności a prawa człowieka i grantów na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Tytuł Prewencyjne pozbawienie wolności Autor Tomasz Sroka Wydawnictwo Krakowski Instytut Prawa Karnego Fundacja EAN 9788395965548 ISBN 9788395965548 Kategoria Literatura, Prawo ilość stron 730 Format 245x179x70 mm Rok wydania 2021 Oprawa twarda
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Prewencyjne pozbawienie wolności. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.