dobór formy prowadzenia działalności gospodarczej to jedna z kluczowych decyzji podejmowanych w trakcie otwierania własnego biznesu. Od tego zależą m.in. Późniejszy sposób podejmowania decyzji w firmie, odpowiedzialność za jej prowadzenie oraz podział zysków.
Raz wybraną formę działalności można jednak zmienić. Bodźcem do przekształceń często jest rozszerzenie skali działalności. Bywa nim także poprawniejsze opodatkowanie zysków. Rewolucja w podatkach, jaką zapowiada „Polski Ład", skłania aktualnie wielu przedsiębiorców do rozważenia innych możliwości prowadzenia producenta.
Osoba początkująca prowadzenie biznesu bądź planująca jego przekształcenie ma do wyboru sporo form prawnych, w których może prowadzić działalność. Prawo polskie podkreśla 8 zróżnicowanych spółek. Najprostszą z nich jest spółka cywilna.
Pozostałe - zwane spółkami prawa handlowego - uregulowano w Kodeksie spółek handlowych. Są to poszczególne typy spółek osobowych i kapitałowych, w tym najbardziej sformalizowana, czyli spółka akcyjna.
Długo wyczekiwaną nowością jest prosta spółka akcyjna, która łączy w sobie właściwości spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej. Każda ze spółek ma swoje wady i zalety. Dlatego też, wybierając najlepszą formę prowadzenia działalności, należy poznać i rozważyć wszystkie aspekty prawne wpływające na jej funkcjonowanie.
Trzeba również uwzględnić rozmiar działalności, możliwości finansowe i poziom ryzyka związanego z otwieranym biznesem. Książka mieści praktyczne dane o najpopularniejszych spółkach, zarówno osobowych, jak i kapitałowych.
Wyjaśnia, jakie są rodzaje spółek w Polsce, czym się różnią, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze spółki, jaka jest odpowiedzialność i jakie są prawa i obowiązki wspólników. Całość jest poparta przykładami i wzorami dokumentów.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Spółki - w jakiej formie prowadzić biznes. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.