Z "Przedmowy redaktorów serii" Wojciecha Dajczaka, Tomasza Giaro i Franciszka Longchamps de Bérier: Publikowana praca podkreśla się sposobem łączenia wniosków wyprowadzanych z rzymskich źródeł i problemów, z jakimi boryka się dzisiejsze prawo. Znajduje to wyraz na trzy sposoby. Po pierwsze, obok tradycji civil law, a więc budowanej na świadomych odniesieniach do prawa rzymskiego jeszcze przy tworzeniu wielkich kodyfikacji cywilnych, książka szeroko odnosi się do tradycji common law. Analizuje prawo amerykańskie z uwzględnieniem rozmaitości praw stanowych i dorobku orzecznictwa. Po drugie, podstawą dla zrekonstruowanych w pracy modeli dogmatycznych są obok praw kontynentalnej Europy i common law także regulacje Chin, Indii oraz Japonii. Kontekst tworzą tam samodzielne tradycje prawne. Po trzecie, Autor uznał, że przypisanie antycznemu prawu rzymskiemu - jako dorobkowi myśli - wagi podobnej do filozofii greckiej uzasadnia łączenie go z problemami współczesności także w oderwaniu od dorobku interpretacji rzymskich źródeł prawnych od późnego średniowiecza po czas kodyfikacji.
Ogłaszana drukiem praca potwierdza, że regulacja konkretnej sytuacji społecznej albo zagadnienia jest wyborem z ograniczonego zbioru realnych, społecznie akceptowalnych rozwiązań. Demonstruje w konkretny sposób, iż pogłębione rozważania nad tradycją prawną porządkują i wzbogacają wiedzę współczesnego prawnika o zawartości takiego zbioru.
ISBN: 9788365101808
Kod paskowy: 9788365101808
Autorzy: Blicharz Grzegorz
Rok wydania: 2016
Kod wydawcy: 32083
liczba stron: 680
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
PKWiU: 58.11.1
Format: 15.0x21.0cm
Głębokość (mm): 35
Waga: 0.85
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Udział państwa w spadku rzymska myśl prawna w perspektywie prawnoporównawczej. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.