Czy to prawda, iż dziewczynki wolą odcień różowy, a chłopcy - niebieski? Dlaczego dziewczynki ochoczoj bawią się lalkami i pluszowymi misiami, a chłopcy - samochodzikami i robotami? Co ma pokaźniejszy udział w kształtowaniu tożsamości płciowej człowieka: natura czy kultura?
Światowej sławy prymatolog zabiera głos w jednej z najważniejszych dyskusji XXI wieku. Wyjaśnia podstawowe pojęcia: orientacja seksualna, płeć kulturowa (gender), płeć biologiczna, tożsamość płciowa. Następnie, posiłkując się swym doświadczeniem w badaniach innych naczelnych (jak szympansy zwyczajne i szympansy bonobo), opisuje socjalizację człowieka, jego zachowania seksualne, narzucane każdej płci role społeczne, a także niemożliwe do osiągnięcia wzory nieprzeciętnej kobiety i świetnego pana. Przekonuje, że tożsamość płciowa każdego człowieka składa się z dwóch części: płci biologicznej i kulturowej (gender). Wszystko, co robimy, odzwierciedla współgranie genów i środowiska. De Waal eksponuje przy tym, że tożsamość płciowa to temat obfity i różnorodny, i tę różnorodność należy pielęgnować.
Nigdy bym nie chciał żyć w świecie, w którym ludzie niczym się od siebie nie różnią - stwierdza Frans De Waal. Byłoby to niewiarygodnie nudne miejsce.
Tytuł Jak się różnimy?. Gender oczami prymatologa Autor Frans de Waal Wydawnictwo Copernicus Center Press EAN 9788378866848 ISBN 9788378866848 Kategoria Literatura, Socjologia ilość stron 464 Format 215x140 mm Rok wydania 2023 Oprawa broszurowa
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Jak się różnimy?. gender oczami prymatologa. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.