seria MUZEOLOGIA. Teoria - praktyka - podręczniki. Tom 13 Dla przedstawicieli nauk społeczno-ekonomicznych placówki muzealne są szczególnym wariantym przedsiębiorstw non-profit. Działalność muzeów, prowadzona w kontekście szerokiej gamy uwarunkowań o charakterze ekonomicznym i pozaekonomicznym, jest wypadkową wielości funkcji i niepowtarzalnych celów kolekcjonerskich, konserwatorskich, naukowych, edukacyjnych, integracyjnych, tożsamościowych, wizerunkowych, a także w zakresie przyciągania publiczności i stymulowania ruchu turystycznego, stawianych przed nimi przez muzealników, organizatorów i społeczeństwo.
Definiując obszary badawcze ekonomii muzeów, w książce pokazano, iż jest to już dość należycie ugruntowane pole badań w ramach ekonomii kultury, łączące się ze spojrzeniem na tego typu instytucje w szerszym kontekście rozwoju cywilizacyjnego.
Wkład ekonomistów w rozważania na temat muzeów nie dotyczy zatem, wbrew stereotypowym oczekiwaniom, oceny krótkoterminowej produktywności finansowej muzeów, lecz polega typowo na wskazywaniu potencjalnych uwarunkowań i implikacji podejmowania decyzji, a także wyborów związanych z działalnością muzeów i dążeniem przez nie do osiągnięcia złożonych celów.
Opracowanie to jest pierwszą na polskim rynku wydawniczym publikacją łączącą refleksje teoretyczne z zakresu ekonomii muzeów ze szczegółowymi badaniami empirycznymi prowadzonymi na terenie Polski. Zgłębiając jedną z ważnych kwestii dotyczących muzeów, obecną w dyskursie z zakresu ekonomii kultury, posługując się równocześnie danymi zastanymi, jak i wynikami autorskich badań studiów przypadku, w opracowaniu omówiono determinanty popytu prywatnego i społecznego na muzea.
Szczegółowej analizie poddano problem interesariuszy muzeów oraz wartościowania muzeów przez ich szeroko rozumianą publiczność, w tym kwestie skłonności do wnoszenia opłat na rzecz muzeów w formie biletów za wstęp, a także podatków, a także sprawę wkładu muzeów w budowanie i wzmacnianie kapitału społecznego w kontekście lokalnym i regionalnym.
Monika Murzyn-Kupisz Doktor habilitowany nauk ekonomicznych, magister nauk humanistycznych. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i uniwersytetów w Brukseli, Tilburgu, Bilbao i Loughborough.
Adiunkt w Zakładzie Dziedzictwa Kulturowego i Studiów Miejskich UNESCO na Wydziale Gospodarki i Administracji Publicznej w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wykładowca na studiach podyplomowych,,Akademia Dziedzictwa" organizowanych poprzez Międzynarodowe Centrum Kultury, a także Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie i licznych krajowych i międzynarodowych programach dydaktycznych dotyczących dziedzictwa kulturowego Europy Środkowej.
W latach 2000-2009 starszy specjalista w Instytucie Dziedzictwa Europejskiego Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Członek Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Zabytkowych ICOMOS.
Laureatka nagrody naukowej Tygodnika Polityka - stypendium,,Zostańcie z nami" dla wyróżniających się młodych naukowców w 2007 r. Zainteresowania badawcze koncentrują się wokół polityki kulturalnej i ekonomii kultury ze szczególnym uwzględnieniem problematyki ochrony dóbr kultury, ekonomicznych i społecznych aspektów konserwacji, interpretacji i zarządzania dziedzictwem kulturowym, funkcjonowania muzeów oraz roli kultury i artystów w przemianach współczesnych miast.
chętnie podejmuje także tematy związane z wielokulturowym dziedzictwem Europy Środkowej oraz rewitalizacją zdegradowanych obszarów miejskich na jej terenie. Autorka lub współautorka ponad 80 recenzowanych publikacji naukowych, w tym monografii Dziedzictwo kulturowe a rozwój lokalny (2012), a także tomu Kazimierz.
Środkowoeuropejskie doświadczenie rewitalizacji, w 2007 r. Nominowanego do finału konkursu im. J. Długosza na najlepszą książkę z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki wydaną w Polsce w 2006 r. Jarosław Działek Doktor nauk o ziemi w zakresie geografii.
Absolwent geografii i socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Adiunkt w Zakładzie Rozwoju Regionalnego w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na społecznych i kulturowych uwarunkowaniach rozwoju społeczno-gospodarczego.
Jest autorem albo współautorem ponad 30 publikacji dotyczących m.in. Zróżnicowania kapitału społecznego w Polsce, znaczenia instytucji kultury w budowaniu i wzmacnianiu kapitału społecznego, a także roli wsparcia społecznego w przygotowaniu i reagowaniu na klęski żywiołowe, w tym monografii Kapitał społeczny jako czynnik rozwoju gospodarczego w skali regionalnej i lokalnej w Polsce (2011).
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Instytucje muzealne z perspektywy ekonomii kultury. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.