Praca dotyczy pięciu sezonów teatralnych, które przypadły na bezprecedensowy i burzliwy pod każdym względem czas: w teatrze na placu św. Ducha następowali po sobie trzej ambitni dyrektorzy (Tadeusz Pawlikowski, Lucjan Rydel, Adam Grzymała-Siedlecki), wybuchły wojna światowa i kryzys ekonomiczny, które rzutowały na losy teatru, ważyły się losy jednocześnie sceny (jej modelu finansowo-administracyjnego), jak i państwa polskiego.
Już sama specyfika wspomnianego okresu przemawia za tym, żeby baczniej przyjrzeć się życiu teatralnemu. Tym bardziej iż Autor przyjął stosowną zasadę włączenia do wykazu repertuarowego, obok regularnych spektakli Teatru im.
Juliusza Słowackiego, także innych artystycznych przedsięwzięć, którymi żył Kraków i którym gościny udzieliła scena. […] dzięki czemu obraz życia teatralnego i kulturalnego miasta jest pełniejszy, bardziej wiarygodny, a przy tym nieraz zaskakujący.
Z recenzji wydawniczej dr hab. Doroty Jarząbek-Wasyl Prof. Dr hab. Jan Michalik – jeden z najwybitniejszych polskich badaczy teatru XIX i XX wieku, historyk scen krakowskich (w szczególności) i galicyjskich (w ogólności), badacz dramatu i sztuki aktorskiej, inscenizacji, wreszcie teatru jako instytucji.
Zajmował się teatrem włościańskim w Galicji i teatrem amatorskim, teatrem żydowskim, kabaretem, a także muzyką w teatrze. Był nauczycielem i opiekunem wielu obecnych naukowców. Dokonania Profesora Seniora nie oznaczają bynajmniej, iż Jan Michalik osiadł na laurach: jest wciąż czynny naukowo, bezustannie uzupełnia luki badawcze polskiej teatrologii – niniejsze opracowanie jest jednym z wielu na to dowodów.
Tytuł Repertuar teatru miejskiego w krakowie 1913-1918 Autor Jan Michalik Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego EAN 9788323345732 ISBN 9788323345732 Kategoria Sztuka\Teatr ilość stron 204 Rok wydania 2019 Oprawa Miękka ze skrzydełkami Wydanie 1
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Repertuar Teatru Miejskiego w Krakowie 1913-1918. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.