Z okna widać to, co najbliższe. Gdy się jednak zmruży oczy, można dojrzeć to, co uniwersalne, powszechne, wspólne. Widok z okna Jacka Kurka zachwyca krajobrazem śląskiej niepokaźnej ojczyzny, zdumiewa kalejdoskopem postaci.
nakłania do literackich podróży, muzycznych wojaży, filozoficznych spacerów i wędrówek przez meandry pamięci. Osobista, lokalna perspektywa otwiera tu drogę do ogólnych refleksji i doznać. Żeby je odkryć, trzeba wyruszyć z ulicy, którą widać z okna.
Widok z okna to czterdzieści szkiców-felietonów – gęstych i treściwych – które powstawały na przestrzeni lat. I choć autor podejmuje w nich różne, na pozór wyjątkowo odległe wątki, łączy je szacunek dla słowa, kultura pamięci i potrzeba wspólnoty.
A także unikatowa sztuka nazywania rzeczy po imieniu. Poprzez mnóstwo lat czytałem „Hajduczanina” redagowanego przez Jacka Kurka i zasilanego jego artykułami, a lekturę katowickiego miesięcznika „Śląsk” za każdym razem zaczynałem od jego tekstów.
Robiłem to z potrzeby serca, lecz i umysłu, bo w twórczości chorzowskiego historyka spektakularnie i niezmiennie zharmonizowane są z sobą komponenty uczuciowe i racjonalne, stwarzając układ dialektycznie się dopełniający.
Ciesząc się z książkowego zbioru jego szkiców, z pełną odpowiedzialnością polecam go wszystkim, którym zależy na ciągłym poszerzaniu intelektualnych horyzontów i dla których w najwyższej cenie pozostają atrakcyjny język i głębia myśli.
prof. Jan Miodek Jacek Kurek – Ślązak urodzony w Chorzowie, historyk-kulturoznawca, eseista, poeta, animator kultury, znawca muzyki i malarstwa, pedagog, wykładowca uniwersytecki. Od 2016 roku związany z Muzeum w Chorzowie.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Widok z okna - Jacek Kurek. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.