Na początku XX wieku słabnące imperium osmańskie wydało wreszcie ostatnie tchnienie; z gruzów wieloetnicznego giganta stopniowo wyłaniała się współczesna Republika Turcji. Był to niezwykły czas w dziejach Stambułu.
Po Pera Palace kręciło się tak wielu agentów obcych wywiadów, że obsługa hotelu musiała ich prosić o odstępowanie stolików płatnym klientom lokalu. Przybyli z Rosji emigranci sprzedawali na ulicach swe rodzinne pamiątki.
Wśród rosyjskich przybyszów był czarnoskóry Amerykanin, który założył pierwszy w mieście klub jazzowy. Turecka królowa piękności zdobyła tytuł Miss Universe, a profesor z Bostonu odsłonił ukryte skarby Hagii Sophii.
Pierwszy turecki prezydent Kemal Atatürk, muzułmańska feministka Halide Edip, przebywający na wygnaniu Lew Trocki i przyszły papież Jan XXIII walczyli o nowe wizje wolności człowieka. W czasie II wojny światowej przybywali tu niemieccy intelektualiści uciekający przed nazizmem, a żydowscy działacze starali się pomóc swoim rodakom opuścić okupowaną poprzez Hitlera Europę.
„O północy w Pera Palace” to pełna życia, odcieni, zapachów i dźwięków biografia najmocniej europejskiego ze wszystkich muzułmańskich miast. "wyśmienita i pełna fascynujących szczegółów książka Charlesa Kinga to historia Bliskiego Wschodu opowiedziana poprzez pryzmat losów obfitego miasta.
Klasyk w odcieniu sepii." Robert D. Kaplan "King po mistrzowsku pokazuje wielowątkową historię Stambułu. Wciągająca książka!" Jason Goodwin, „The New York Times Book Review” "Historia jednego z najbardziej fascynujących miast świata, w którym przecięły się losy wielu znanych postaci […].
King kreśli historię Stambułu, który przeistoczył się z miasta uchodźców w tętniącą życiem kosmopolityczną metropolię." Stephen Kinzer "Stambulska galeria osobliwości – od uczestniczek muzułmańskich konkursów piękności, przez członków gruzińskiej arystokracji, aż po Lwa Trockiego.
Każda postać, o której pisze King, zostawiła swój ślad w tej niesamowitej metropolii. Książka, która równocześnie osoby zajmujące się historią dużych miast, jak i czytelników szukających przyjemnej lektury." „Publishers Weekly” „Podszepty Zachodu, podszepty Orientu… Kto wie, iż o losie Stambułu zadecydowało ugryzienie poprzez małpę? To Stambuł, jakiego nie znamy z przewodników czy niedługich wakacji.
Charles King kreśli obraz fascynującego miasta rozdartego między Orientem a Zachodem, a za pretekst służy mu historia pewnego hotelu zwanego domem szpiegów. To punkt wyjścia do snucia opowieści: miejsce, w którym mieszkali, pisali, kochali się i mordowali niezwykli ludzie, a ich duchy unoszą się do teraz pośród bazarów, placów i krętych uliczek tej „bizantyjskiej dziwki”, jak nazywali Stambuł tureccy nacjonaliści.
Miasto przesycone hüzünem – turecką melancholią, przemieszaną z keyifem – onirycznym błogostanem. Niegdysiejsza stolica niegdysiejszego teokratycznego imperium na kartach książki amerykańskiego pisarza zmienia się w dekadencką metropolię, w której awangardowa wersja islamu i kultura europejska wkraczają na salony i do meczetów.
Kto zna stambulskich „sułtanów swingu”, grających jazz w podejrzanych klubach dla zakfewionych księżniczek, eunuchów, angielskich arystokratów i tajnych agentów z całej Europy? Kto pamięta nadzwyczajną sefardyjkę Rozę Eskenazi i hipnotyzującą muzykę rembetiko? King kreśli niezwykły obraz upadającego kalifatu: pośród meczetów, kościołów i synagog, popalając haszysz i opium, przechadzają się transwestyci, prostytutki, bon vivanci i zdeklasowani rosyjscy arystokraci, polujący nocami na szczury, by robić z nich futra.
W barwny sposób prezentuje historię dojścia do władzy Mustafy Kemala Atatürka i pierwsze lata „deorientalizacji” Turcji. W Stambule mieszkali i snuli swoje sny o potędze dwaj wielcy ideolodzy totalitaryzmów – Lew Trocki i Joseph Goebbels, w Stambule odbyły się pierwsze wybory miss w świecie islamu, w Stambule Turcy zamienili fezy na kapelusze, w Stambule…To magiczne miasto.
A wszystko w cieniu mordowanych setek tysięcy Ormian, tragedii uciekających przed Holocaustem Żydów i rodzącej się w strasznych bólach postępowej Turcji. To kapitalna książka, wciągająca od pierwszych stron niczym podróż Orient „Expressem.
Tym starym i tym nowym.” Piotr Ibrahim Kalwas Tytuł O północy w Pera Palace. Narodziny współczesnego Stambułu wyd. 2021 Autor Charles King Tłumacz Justyn Hunia Wydawnictwo Czarne EAN 9788381912266 ISBN 9788381912266 Kategoria Literatura\Literatura faktu linia Miasta liczba stron 448 Rok wydania 2021 Oprawa Miękka ze skrzydełkami Wydanie 2
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla O północy w pera palace. narodziny współczesnego stambułu wyd. 2021. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.