Celem tego opracowania, które ma charakter przeglądowy, jest zobrazowanie najważniejszych tendencji związanych ze starzeniem się i starością osób z niepełnosprawnością intelektualną, uporządkowanie skategoryzowanej dotychczas wiedzy i wskazanie na obszary wymagające pogłębiania. W poszczególnych rozdziałach książki odniesiono się do najróżniejszych aspektów starzenia się i starości; za zasadne przyjęto oddzielne omówienie aspektu biologicznego i psychospołecznego.
W rozdziale pierwszym opisano kwestie dotyczące długości życia przedstawicieli populacji niepełnosprawnych intelektualnie oraz jej determinanty, jak w dodatku wybrane, przede wszystkim obserwowane w starszym wieku, problemy zdrowotne występujące w sferze fizycznej (m.in. Cukrzyca, zaburzenia układu krążenia, nowotwory) i psychicznej (np. Demencja). Odniesiono się do zmian zachodzących w efektywnościach poznawczych, osobowości i temperamencie jednostek z niepełnosprawnością intelektualną. Przeanalizowano zachowania zdrowotne i ich środowiskowe i osobiste uwarunkowania. Podkreślono problem wielorakiej dyskryminacji w dostępie do opieki zdrowotnej.
W rozdziale drugim przedstawiono problematykę doświadczania starzenia się i starości, w tym postawy osób niepełnosprawnych intelektualnie wobec tej fazy życia obserwowanej u innych, a także przeżywanej, potrzeby psychospołeczne osób starszych ze wskazaniem na uwarunkowania ich zaspokajania, pozytywne tendencje obrazujące swoisty rozkwit (wzrost) u osób niepełnosprawnych intelektualnie osiągających wiek starszy. Wyróżniono rolę życiowych doświadczeń w budowaniu tożsamości oraz zachowaniu niepodzielności osobowej.
Tytuł Starzenie się, starość i umieranie osób... Autor Monika Parchomiuk Wydawnictwo Impuls EAN 9788380957251 ISBN 9788380957251 Kategoria Logopedia i pedagogika, Pedagogika liczba stron 362 Format 16x23,5 cm Rok wydania 2019 Oprawa broszurowa
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Starzenie się, starość i umieranie osób. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.