"",Dziś polskie uniwersytety stają przed nowym wielkim wyzwaniem: polskie społeczeństwo i rząd oczekują, iż nasze uniwersytety będą jasno błyszczeć na mapie światowej nauki, a zaświadczyć ma o tym ich pozycja w globalnych rankingach szkół wyższych. Zadanie to jest szczególnie niełatwe. Dążenie do czegoś, co politycy szumnie nazwali „doskonałością naukową”, jest procesem złożonym i kosztownym. Na dodatek stan jego innowacyjnia rozkłada się nierówno w zróżnicowanych obszarach nauk. Autorzy podjęli fascynujące wyzwanie zmierzenia się z opisem uwarunkowań tego procesu. Refleksja tego typu jest pilnie potrzebna.
Omawiane opracowanie stanowi nad wyraz ciekawe źródło rzetelnych, profesjonalnie opracowanych danych o ważnym aspekcie funkcjonowania polskich uniwersytetów. Jako takie w pełni zasługuje na wydanie go oraz upowszechnienie w polskim środowisku akademickim, także ze względu na dużą aktualność podjętej problematyki. Warto podkreślić, iż publikacja spełnia wszystkie oczekiwania stawiane opracowaniom naukowym w obszarze badań nad szkolnictwem wyższym.",
Prof. Dr hab. Zbigniew Marciniak - Uniwersytet Warszawski
",W książce jest nad wyraz sporo nowych myśli, niebanalnych, wyjątkowych i świeżych spostrzeżeń. Dwa leitmotivy zasługują na szczególną uwagę. Pierwszy znajduje się w artykule prof. Jerzego Axera: „Społeczność uniwersytecka powinna wyróżniać się tym, że potrafi prowadzić dyskurs wolny od instrumentalizacji życia codziennego. Zrezygnować z tego, pojmować uniwersytet nie jako sposób życia, lecz jako firmę pośród innych firm, oznaczałoby zakończyć dzieje uniwersytetu takiego, jaki narodził się w cywilizacji śródziemnomorskiej przed 900 laty i upowszechnił w świecie, lepiej lub gorzej znosząc zmiany ustrojów gospodarczych i politycznych, lecz nie marnotrawiąc tożsamości” (str. 112). Drugi: „Znamienne jest to, że im pokaźniejszą wagę uniwersytet przywiązuje do tradycji i pozycji, tym nad wyrazjsza jest dla niego jego własna kultura instytucjonalna, której kształtowanie wymaga troski i mądrości. Stopień rozwoju i poszanowania własnej kultury w uczelni staje się zatem znakiem tożsamości i autorytetu, a także miarą dojrzałości akademickiej” (J. Woźnicki, s. 139).
Gorąco popieram ideę wydania książki. Jest ona absolutnie na czasie, a wysoki poziom składających się na nią artykułów zagwarantuje jej prawidłowe przyjęcie w świecie nauki i szkolnictwa wyższego.",
Prof. Dr hab. Stanisław Waltoś - Profesor honorowy UJ"
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Odpowiedzialność, zaangażowanie i bezstronność uniwersytetu. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.