przeważnie zamiarem moim było napisać książkę, którą sam chciałbym przeczytać, co nie oznacza, że roszczę sobie prawo do obiektywności. Jakiś czas temu zetknąłem się z filozofią moralną obszaru anglojęzycznego.
Moją szczególną uwagę przykuł Peter Singer, uważany za twórcę nowej orientacji etycznej, którą sam nazywa etyką stosowaną, czyużyteczną (applied ethics, practical ethics). W jego mniemaniu jest ona swoistą filozofią życia, w której zasady moralne są drogowskazem innowacyjnania w świecie codzienności.
Przyjmuje on, iż metodą uprawiania takiej etyki może być utylitaryzm w swej formule preferencyjnej. Tu jednak pojawiły się problemy związane właśnie z aplikacją zasad moralnych do rozwiązań natury praktycznej, co kazało na nowo postawić pytanie: czym w końcu jest etyka używana i jaki jest sens jej zasad? Sądzę, że w tej książce udało mi się znaleźć odpowiedź.
Postanowiłem wbrew obiegowej opinii zinterpretować propozycję Singera jako krytykę metafizycznej (silnie obecnościowej) koncepcji człowieka. Innymi słowy uważam, że filozofia moralna autora Animal Liberation jest spójna, a z jej metodologii wynika stosowalność tylko wówczas, gdy odczytamy ją jako radykalną krytykę (zmierzch) konwencjonalnej antropologii.
To świeże spojrzenie na nową etykę jest opowieścią zawartą w tej książce. To narracja o naszych wyborach moralnych, które zawsze posiadają charakter jakiegoś filozoficznego namysłu. Osobiście uważam (wbrew Singerowi), iż filozofia nie jest sprawą życia i śmierci, tylko czymś o mnóstwo poważniejszym.
Tytuł Zmierzch antropocentryzmu w perspektywie etyki... Autor Tomasz Turowski Wydawnictwo Universitas EAN 9788324235445 ISBN 9788324235445 Kategoria Literatura, Socjologia liczba stron 580 Format 15x23,4 cm Rok wydania 2020 Oprawa broszurowa
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Zmierzch antropocentryzmu w perspektywie etyki. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.