Eustachy Sapieha, Konstytucja racji stanu. Wybór pism Tom z najważniejszymi dziełami konserwatywnego polityka i myśliciela, jednej z najbarwniejszych postaci polskiego życia intelektualnego i politycznego pierwszej połowy XX wieku.
W tomie wyszuka się wydana w 1930 r. Konstytucja racji stanu i pisana po II wojnie światowej, gdy Sapieha przebywał na emigracji Analiza polityczna stosunków światowych. Pierwsze z tych dzieł stanowi jedną z najmocniej przekrojowych i oryginalnych koncepcji ustrojowych i wizji Polski powstałych w okresie międzywojennym.
Drugie jest natomiast ważnym przykładem polskiej refleksji geopolitycznej, po raz pierwszy oficjalne wydanym. Tom uzupełnią pomniejsze teksty i materiały przedstawiające dorobek i postać Sapiehy. „Konstytucję można kreować, wychodząc z dwóch sprzecznych założeń; albo się ją buduje dla narodu i państwa, albo dla zawodowych polityków.
Do tego drugiego typu należy polska Konstytucja z 17 marca 1921 roku”. (Konstytucja racji stanu) „Polskę dziś może zbawić tylko prawo silniejszego. Gdyby siła była dziś nie w ręku marszałka Piłsudskiego i nie w rękach obrońców parlamentaryzmu, lecz u wrogów państwa w ręku obozu bolszewickiego, to nie na aby się zdało powoływanie się na legalność.
Więc dziś, gdy silniejszym jest obóz patriotów, chcących naprawdę wyłącznie dobra Polski, obóz ten musi póki czas zastosować swojej siły dla dobrej sprawy, by później, gdy na skutek zamętu wzrosną w sile przewrotnicy, oni nie użyli jej na zgubę ojczyzny.
To nie jest anarchizm, to realizm. Twierdzę, że rządzić i prawa stanowić może tylko silna władza i chcę, aby nie obozy polityczne tę siłę posiadały, a wyłącznie państwo. Skoro dzisiaj ta siła jest w obozie ludzi prawidłowej woli, chcę, by ten obóz przez narzucenie nowej konstytucji dał tę siłę państwu, a sam się jej wyzbył.
Wtedy bowiem, gdy prawo, sprawiedliwość i siła będą w ręku państwa polskiego, nastąpić może nowa era legalności”. (Konstytucja racji stanu) „Jeden z argumentów, który mógłby trafić do przekonania znacznych mocarstw, jest wykazywanie, że powrót Ziem Odzyskanych do Niemiec pozwoliłby Niemcom w niedługim czasie odbudować taki potencjał wojny, iż wnet staliby się znowu groźni dla całego świata.
Już powrót Saary do Rzeszy zwiększa niebezpieczeństwo niemieckie, a odzyskanie na wschodzie części Zagłębia Śląskiego dopełniłoby miary ich agresywnych możliwości. Argument ten może mieć znaczne znaczenie we Francji, która już dzisiaj tylko pod strachem godzi się na odbudowanie połączonych Niemiec.
W Anglii ten argument też może podziałać, bo Anglicy po wojnie na pewno wrócą do swej polityki balance of power. Natomiast w Ameryce argument o niebezpieczeństwie tkwiącym w możliwości powrotu Niemiec do potęgi nie może mieć wpływu na jej politykę, bo Stany Zjednoczone, zgodnie ze swymi zwyczajami i umysłowością, będą prostolinijnie szukały tylko najprostszego sposobu zakończenia konfliktu, zupełnie nie przejmując się późniejszymi możliwymi komplikacjami”.
(Analiza politycznych stosunków światowych).
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Konstytucja racji stanu. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.