Dwie legendarne postaci XX wieku i ich nigdy dotąd niepublikowane listy. Niezwykła, obejmująca ponad 50 lat, korespondencja Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Jerzego Giedroycia wreszcie w postaci książkowej.
Pasjonująca opowieść o polskiej kulturze i współczesnej historii z dwiema wielkimi osobowościami na pierwszym planie i plejadą barwnych postaci drugoplanowych. Gustaw Herling-Grudziński i Jerzy Giedroyć, wybitny pisarz i nieprzeciętny wydawca.
obfite osobowości, wpływowi intelektualiści, żołnierze, dyplomaci, politycy, krytycy, eseiści, bez których nie można zrozumieć polskiej historii w XX wieku. Ich korespondencja obejmuje lata 1944–1996.
Listy były dla Herlinga-Grudzińskiego i Giedroycia ważnym rytuałem – pisali do siebie kilka razy w miesiącu, a gdy w ich życie wtargnęła technika w postaci faksu, przekazywali sobie dane kilkanaście razy, czasem w ciągu jednego dnia.
Ta podmiana informacji i myśli stała się ważną częścią ich życia, poruszali nie tylko sprawy zawodowe, lecz i prywatne, dzielili się radościami i kłopotami rodzinnymi, relacjonowali ciekawostki z życia towarzyskiego, omawiali bieżące wydarzenia, emocjonująco spierali się w kwestiach światopoglądowych.
Gdy jeden w swoich wywodach zapędzał się zbyt daleko, drugi hamował i studził zapał, nieprzeciętnie się uzupełniali. Pisali do siebie dużo i szczerze. Korespondencja Herlinga-Grudzińskiego i Giedroycia dotyczy najważniejszych wydarzeń z historii świata, Europy,przede wszystkim Polski: październik 1956, marzec 1968, grudzień 1970, wybór papieża Polaka, rodzenie się Solidarności, stan wojenny, zabójstwo ks.
Jerzego Popiełuszki, upadek komunizmu, wreszcie pierwsze lata transformacji ustrojowej, kiedy światopoglądowe różnice ostatecznie doprowadziły do zerwania wieloletniej i wydawało się niezniszczalnej przyjaźni.
W jej dramatycznym zakończeniu możemy uczestniczyć niemal na żywo na kartach ostatnich listów, tak jak wcześniej śledzimy narodziny, kształtowanie się i zacieśnianie tej niezwykłej więzi. To także podróż dotycząca pokaźnych wydarzeń kulturalnych, jak budzące emocje obu autorów literackie Noble, łącznie z tym najważniejszym, dla Czesława Miłosza.
Autorzy nie stronią od krytycznych uwag na temat swoich koleżanek i kolegów po piórze ani od towarzyskich opowiastek. Mowa jest o postaciach ze sceny politycznej i z kręgu kultury: Witold Gombrowicz, Zbigniew Herbert, Marek Hłasko, Jarosław Kaczyński, Aleksander Kwaśniewski, Adam Michnik, Sławomir Mrożek, Agnieszka Osiecka, Jerzy Turowicz, Lech Wałęsa i dużo, dużo innych… Korespondencja Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Jerzego Giedroycia ukaże się w trzech wolumenach w ramach krytycznego wydania Dzieł zebranych Herlinga-Grudzińskiego pod redakcją Włodzimierza Boleckiego: wolumen pierwszy obejmuje lata 1944–1966 wolumen drugi obejmuje lata 1967–1975 wolumen trzeci obejmuje lata 1976–1996.
Tytuł Dzieła skatalogowane Tom 12 Autorzy Gustaw Herling-Grudziński, Jerzy Giedroyć Wydawnictwo Wydawnictwo Literackie EAN 9788308068403 ISBN 9788308068403 Kategoria Literatura\Pamiętniki,dzienniki,listy liczba stron 908 Format 17x24.5x6.5 cm Rok wydania 2019 Oprawa Twarda Wydanie 1 Waga 1.61 kg
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Korespondencja 1944-1966 Dzieła Zebrane Tom 12 - Gustaw Herling-Grudziński,jerzy Giedroyć. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.