Myśl Ludwiga Wittgensteina, jednego z najszczególniej wpływowych filozofów XX wieku, odcisnęła się bezsprzecznie także na dyscyplinach odległych od akademickiej filozofii. Rzeczy i fakty, wydane po raz pierwszy w 1968 roku, są czymś więcej niż wprowadzeniem do „wczesnego” Wittgensteina.
Bogusław Wolniewicz realizuje tutaj autorską, wysoce oryginalną interpretację myśli austriackiego filozofa, umiejscawiając go w jednym szeregu z Platonem, Arystotelesem czy Leibnizem jako twórcę wielkiego systemu metafizycznego.
Napisana z obszernym koncepcyjnym rozmachem, erudycją i przenikliwością analizy, książka wskazuje nieoczywiste pokrewieństwa pomiędzy twórczością Wittgensteina a innych wielkich myślicieli, rozjaśnia liczne nieporozumienia narosłe wokół interpretacji jego filozofii, a zwykle dowodzi,znany Tractatus logico-philosophicus nie jest dziełem tak hermetycznym, jak się wydaje.
Rzeczy i fakty zafascynują nie tylko filozofów i logików, lecz także wszelkiej proweniencji badaczy Wittgensteina i jego dalekosiężnego oddziaływania na kulturę. "Pomimo upływu ponad pięćdziesięciu lat od pierwszego wydania Rzeczy i fakty nie straciły swej naukowej świeżości.
Przedstawione w tej książce myśli wciąż inspirują? jednocześnie filozofów, jak i logików. Zaprezentowany w niej sposób odczytania Traktatu wsiąkł w nasza? kulturę filozoficzna?. Stał się tez˙ odskocznia? do zbudowania poprzez Wolniewicza własnego systemu ontologicznego, wyłożonego w Ontologii sytuacji (1985).
Wszystko to powoduje, iż Rzeczy i fakty można zaliczyć do zbioru najważniejszych książek w polskiej filozofii drugiej połowy dwudziestego wieku." Z przedmowy Bogdana Dziobkowskiego
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Rzeczy i fakty. wstęp do pierwszej filozofii wittgensteina. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.