Jan Nowak-Jeziorański jest jedną z najważniejszych postaci najnowszej historii Polski. W czasie wojny trzykrotnie odbywał niebezpieczne misje, dostarczając tajne dokumenty rządowi polskiemu na uchodźstwie.
Po 1945 roku nieustannie działał na rzecz odzyskania przez Polskę suwerenności, najpierw jako dziennikarz BBC, a później, przez niemal ćwierć wieku, jako dyrektor Radia Wolna Europa. Po 1989 roku starał się o przystąpienie Polski do NATO i Unii Europejskiej.
Czterotomowa publikacja przedstawia historię i program Rozgłośni Polskiej RWE z czasów, kiedy kierował nią Jan Nowak. Tom trzeci zbiera korespondencję dyrektora RWE z Edwardem Raczyńskim, ówczesnym członkiem Rady Trzech i przyszłym prezydentem RP na uchodźstwie, który z biegiem czasu stał się powiernikiem i przyjacielem Rozgłośni i „niezawodnym w każdej potrzebie sojusznikiem” Nowaka.
Cele RWE były polityczne, jednak Jan Nowak-Jeziorański doskonale rozumiał, że program musi integrować politykę z edukacją, a także być dla słuchaczy w Polsce oknem na świat zachodniej kultury, nie wykluczając kultury masowej.
Audycje stanowiły przeciwwagę dla zniekształcanej poprzez władze komunistyczne interpretacji historii Polski oraz dostarczały informacji o najważniejszych wydarzeniach i osiągnięciach z dziedziny literatury, sztuki i muzyki.
To właśnie dzięki Rozgłośni polska młodzież po raz pierwszy miała okazję posłuchać piosenek zespołu The Beatles. Dwa poprzednie tomy z cyklu, wydane w 2018 roku, prezentowały mniej znane dokumenty dotyczące działalności RWE w latach 1950–1975 oraz korespondencję Nowaka z dwoma czołowymi współpracownikami Rozgłośni – Adamem Ciołkoszem i Aleksandrem Bregmanem.
„Z prawdziwym żalem przyjąłem wiadomość o Pańskim ustąpieniu ze stanowiska, na którym poprzez 24 lata prowadził Pan walkę o to, co najcenniejsze w życiu naszego narodu. Zdawałem sobie poprawnie sprawę, w jakich niełatwych warunkach pełnił Pan swoje odpowiedzialne zadanie.
Jeśli starałem się iść Panu na rękę w miarę moich ograniczonych aktualnie możliwości – to nie tylko z przyjaźni, lecz z przekonania, iż to się Panu należy”. Edward Raczyński do Jana Nowaka, 1975 „Próba przedstawienia procentowego udziału audycji historycznych w ogólnym czasie emisji nie jest zadaniem prostym (…).
Wypada zadowolić się wobec tego pewnością, iż spełniały one w programie Rozgłośni doniosłą rolę. Dowodzą tego poruszane zagadnienia, ze względu na cenzurę przede wszystkim nieobecne w obiegu krajowym oraz ranga autorów audycji, publicystów, naukowców i świadków historii”.
Ze wstępu Rafała Habielskiego Tytuł Korespondencja z lat 1952–1975 dokumenty i materiały do dziejów rozgłośni polskiej radia wolna Europa Autorzy Jan Nowak-Jeziorański, Edward Raczyński Wydawnictwo Ossolineum EAN 9788365588951 ISBN 9788365588951 Kategoria Literatura\Literatura faktu liczba stron 780 Format 15x24x5 cm Rok wydania 2019 Oprawa Twarda Wydanie 1 Waga 1.33 kg
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Korespondencja z lat 1952-1975. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.