Prowadzona w latach 114-117 wojna Rzymu z Partami stanowiła, jeśli spojrzeć na nią poprzez pryzmat zaangażowanych środków i ambicji, jedno z największych przedsięwzięć polityczno-militarnych w historii Imperium Romanum. W dziejach tych niedużo było też przełomów porównywalnych z tym, który dokonał się po 117 roku w zakresie rzymskiej szerokiej strategii i ideologii imperialnej. Jednak czy oba te zagadnienia łączą się ze sobą? Niniejsza praca ma na celu określenie zależności pomiędzy prowadzoną poprzez Trajana wojną na Wschodzie a rzymskim ekspansjonizmem w okresie pryncypatu. Z jednej strony oznacza to poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy podjęta w 114 roku próba zwiększania wschodnich granic Imperium wyrastała z zasad rzymskiej ideologii imperialnej i obfitej strategii – gdyż to one najpełniej wyrażały ów ekspansjonizm – czy też w jakimś aspekcie wykraczała poza nie. Z drugiej strony, autor starał się określić wpływ wojny partyjskiej na stosunek Rzymian do ekspansji, w szczególności zaś na ich rezygnację z doktryny nieograniczonych podbojów.
Mateusz Byra (ur. 1975), doktor nauk humanistycznych, absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Jego zainteresowania badawcze dotyczą przede wszystkim militarnych dziejów wczesnego Cesarstwa Rzymskiego. Autor kilkunastu prac naukowych i popularnonaukowych, m.in. Monografii „Wojna o tron cezarów (68-70 r. N.e.)”, opublikowanej przez Wydawnictwo Napoleon V w 2014 roku.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wojna partyjska trajana (114-117 r. n.e.). punkt zwrotny w dziejach ekspansjonizmu rzymskiego. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.