Prawo to jedna z ważniejszych form porządkowania relacji społecznych. Z tego powodu stanowi przedmiot opracowań filozoficznych, reprezentujących sporo różnych doktryn i technik, oferujących wykorzystanie przeróżnych narzędzi w dziedzinie życia społecznego. Powstanie nauk społecznych doprowadziło do tego, że na prawo zaczęto patrzeć z innego miejsca; już nie ze sceny, ale z balkonu, jak to określili Franois Ost i Michel Van der Kerchove. Stało się zatem nie tylko źródłem prawowitości czy instrumentem normatywnym, lecz także przedmiotem refleksji socjologicznej, antropologicznej i językoznawczej.
Autor demonstruje różnorodne sposoby funkcjonowania prawa jako przedmiotu nauk społecznych. Wśród tych sposobów akcentuje cztery tendencje. Na początku omawia kulturalizm, w którym prawo uznaje się za reprezentację zróżnicowanych kultur właściwych ludzkiemu wysokojakościowi i nośnik ich głębokich struktur i głównych wartości. Następnie zajmuje się tendencją krytyczną, która rozpatrując prawo jako fakt społeczny, widzi w nim z zasady narzędzie organizowania i reprodukcji władzy, a także stosunków dominacji. także instytucjonalizm, który pod nad wyraz różnorodnymi postaciami bada prawo jako pozytywny system dostosowywania stosunków społecznych i traktuje je jako instytucję społeczną. Czwarta tendencja czerpie z inspiracji pragmatycznej albo prakseologicznej. Stara się uchwycić prawo jako takie, w jego kontekście, interakcjach, praktykach i jego aktywności sensotwórczej.
Tytuł Prawo w naukach społecznych Autor Baudoin Dupret Wydawnictwo Oficyna Naukowa EAN 9788374591133 ISBN 9788374591133 Kategoria Literatura, Filozofia liczba stron 264 Format 210x130x20 mm Rok wydania 2010 Oprawa twarda
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Prawo w naukach społecznych - Baudoin Dupret. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.