Teksty zebrane w nieniejszym tomie przybliżają sylwetki poszczególnych autorek piszących na przestrzeni ostatniego stulecia, dokonując ponownego mapowania polskiej historii poezji i przywracając należną w niej rolę twórczości kobiet.
Tym samym, opisując,,osobne" dokonania literackie, poszukują pokrewieństw i powiązań pomiędzy poetkami, śledzą wspólne im tematy i tendencje, pytają o tradycję tej poezji. Nie chodzi jednak o budowanie nowego kanonu, lecz o refleksję nad formami czy formułami obecności poetek w historii polskiej literatury.
Autorki i autorzy szkiców znajdują kulturowe, a także metodologiczne zaplecze dla języka, który pozwoli im na snucie opowieści o poetkach niedostosowanych do tradycyjnych historycznoliterackich ram, diagnozując równocześnie przyczyny tego niedopasowania.
Swoje miejsce w różnych, często nieoczywistych konfiguracjach, zyskuje w ten sposób kilkadziesiąt poetek, od autorek młodopolskich po debiutujące po obecnym stuleciu.,,Autorzy pomieszczonych w książce szkiców stanęli w obliczu pytania: czy istnieje własna poezja pań i jakie jest jej miejsce na mapie polskiej literatury XX i XXI wieku.
Monografia Formy (nie)obecności... Przynosi uzupełnienie białych plam w historii twórczości lirycznej, a skatalogowane w niej studia, analizy i interpretacje nie tylko rekonstruują i rewidują przebieg procesu historycznoliterackiego, ale także przewartościowują pokutujące przez lata ustalenia.
To ważna i odkrywcza książka odsłaniająca niedostrzegane przede wszystkim oblicze poezji pań". Prof. UŚ dr hab. Joanna Dembińska-Pawelec Joanna Grądziel-Wójcik - dr hab. Prof. UAM, zajmuje się historią literatury i sztuką interpretacji, zwłaszcza polską poezją współczesną, ostatnio tą pisaną poprzez kobiety.
Autorka książek m.in.: Zmysł formy. Sytuacje, przypadki, interpretacje polskiej poezji XX wieku (Kraków 2016) i Przymiarki do istnienia. Wątki i tematy poezji pań XX i XXI wieku (Poznań 2016). Agnieszka Kwiatkowska - dr hab.
prof. UAM, badaczka polskiej literatury współczesnej, bardzo twórczości awangardzistów i pisarstwa pań; autorka monografii Tradycja, rzecz osobista. Julian Przybosia wobec dziedzictwa poezji (Poznań 2012).
Edyta Sołtys-Lewandowska - dr nauk humanistycznych, pracuje w ramach grantu NCN nad książką o polskich poetkach, bada literaturę współczesną, wyjątkowo poezję kobiet i postsekularną. Autorka monografii O,,ocalającej nieporządek rzeczy" polskiej poezji poezji metafizycznej i religijnej drugiej połowy XX i początków XXI wieku (Kraków 2015).
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Formy nieobecności - Praca zbiorowa. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.