Do niedawna własność nie była przedmiotem odrębnych, godnych uwagi opracowań socjologicznych, ale znaczenia własności nie sposób przecenić. Z tego choćby powodu książka Michała Kaczmarczyka, młodego socjologa, który w swym dorobku ma już kilka stanowczych publikacji, zasługuje na nieszablonową uwagę i zainteresowanie. I trzeba przyznać, iż autor sowicie odwzajemnia ciekawość poznawczą i wymogi czytelnika. Nie prowadzi go jednak prostą drogą po wydeptanych ścieżkach charakterystycznych opracowań poświęconych własności, mimo że nazwiska, które przywołuje w kolejnych rozdziałach, są poprawnie, a nawet niezwykle poprawnie znane w filozofii, w prawie, w naukach społecznych i w dziedzinach pokrewnych.
Główny cel poznawczy, który stawia sobie Autor, jest wyjątkowo ambitny. Chce mianowicie znaleźć odpowiedź na pytanie: Jak jest realna społeczna instytucja własności? Odpowiada na nie - mówiąc w największym skrócie - następująco: Instytucja własności jest osiągalna, po pierwsze, dzięki jej legitymizacji, a po drugie, dzięki istnieniu systemu własności. Pomiędzy systemem własności a legitymizacją własności istnieje strukturalna sprzeczność, tj. Zależą one od siebie i nawzajem się negują. Aby dojść do wyjaśnienia owej sprzeczności czy też - innymi słowy - społecznej paradoksalności własności, Autor omawia duży dotyczące definiowania własności i sposoby jej uzasadniania.
Tytuł Wstęp do socjologicznej teorii własności Autor Michał Kaczmarczyk Wydawnictwo Oficyna Naukowa EAN 9788374590235 ISBN 9788374590235 Kategoria Literatura, Socjologia liczba stron 324 Format 210x148 mm Rok wydania 2006 Oprawa twarda
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wstęp do socjologicznej teorii własności. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.