Czesław Bednarczyk (1912-1994), podpułkownik II Korpusu i kawaler Orderu Virtuti Militari,, a także jego żona Krystyna (1923-2011) znaleźli się po zakończeniu II wojny w Londynie i podjęli działalność wydawniczo-drukarską.
Obydwoje pisali wiersze, toteż producent pod nazwą Oficyna Poetów i Malarzy miała być konfraternią twórców kreujejących atrakcyjne książki. Choć pierwotne plany wypadło zmienić i Bednarczykowie stali się samodzielnymi właścicielami śladowego przedsiębiorstwa, to jednak Oficyna przez ponad 50 lat słynęła nie tylko w Anglii z udanych projektów typograficznych i starannego wykonania publikacji.
Jej właściciele wierzyli w tradycyjne rzemiosło drukarskie, a za piękną książkę uważali taką, która została wytworzona ręcznie i stanowiła wspólne dzieło pisarza i grafika. Wydali prawie 800 tytułów, a wśród autorów Oficyny znaleźli się pomiędzy innymi Czesław Miłosz, Marian Pankowski, Stanisław Vincenz i Aleksander Janta.
Bednarczykowie współpracowali z wybitnymi grafikami, najmocniej intensywnie z Feliksem Topolskim. W latach 1966-1980 redagowali i wydawali kwartalnik literacko-artystyczny „Oficyna Poetów”, jedno z najważniejszych pism kulturalnych polskiej emigracji.
Ufundowali nagrodę literacką im. Tadeusza Sułkowskiego (przyznaną siedmiokrotnie od 1963 r.) i – ustanowioną na mocy zapisu testamentowego współzałożycielki Oficyny – Nagrodę im. Krystyny i Czesława Bednarczyków dla poety i grafika (od 2014 r.
odbyły się dwie edycje poetyckie i jedna graficzna). Archiwum Oficyny Poetów i Malarzy, na mocy testamentu Krystyny Bednarczykowej, trafiło do Uniwersytetu Jagiellońskiego i przechowywane jest w Katedrze Edytorstwa i Nauk Pomocniczych Wydziału Polonistyki.
Obejmuje liczącą kilkadziesiąt tysięcy listów korespondencję z wybitnymi pisarzami i artystami, materiały redakcyjne, książki wydane przez Oficynę, książki z dedykacjami dla Krystyny i Czesława Bednarczyków i wyposażenie drukarskie (ręczna prasa, materiał typograficzny).
Zadaniem powołanej w 2012 roku pracowni jest udostępnianie badaczom i studentom zbiorów dokumentujących działalność zasłużonego dla kultury polskiej wydawnictwa. Wykaz publikacji Oficyny Poetów i Malarzy 1950-2007 jest pierwszym tomem linii obejmującej materiały źródłowe do dziejów londyńskiego wydawnictwa i polskiego życia kulturalnego na emigracji.
Stanowi on rejestr książek, które opuściły prasy Oficyny Poetów i Malarzy między 1950 a 2007 rokiem. Uwzględnione w nim zatem zostały zarówno pozycje opatrzone jej nazwą i kolistym sygnetem, odciśniętym na stronie tytułowej, tj.
takie, których wydawcami byli Bednarczykowie, jak dodatkowo prace zlecone, przyjęte do opracowania graficznego, redakcyjnego, technicznego, korekty, składu albo druku.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wykaz publikacji Oficyny Poetów i Malarzy 1950. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.