Siła formująca – łac. Nisus formativus, popęd życiowy, wzrost ekologiczny, formowanie, plastyczność. Pierwotnie termin alchemiczny na określenie samorzutnej organizacji materii, który w nowej filozoficznej odsłonie (Bildungstrieb) powrócił w pismach Immanuela Kanta, Friedricha Schellinga i Johanna Wolfganga Goethego.
Tomasz Majewski nie dowierza ideom, gdy domykają znaczenia i dziełom, gdy zwracają się ku ideologiom. Ufa tylko artefaktom i myślom, które żyją, to znaczy wymykają się interpretatorom. A zatem uwaga! Monada i nomada w jednej osobie (dr hab. Tomasz Bocheński, prof. UŁ).
Humanistyka „ponad podziałami" uprawiana przez Tomasza Majewskiego jawi się jako wolna od poznawczego hybris; nie tyle sceptyczna, co raczej aspirująca do rzadko dziś praktykowanej cnoty pokory poznawczej. Jest to humanistyka szukająca własnego epistemicznego idiomu, określająca na nowo swą tożsamość tak wobec filozofii, nauki, jak i – co w tych rozważaniach stanowczo dogłębnie eksplorowane – sztuki. (…) Siła modelująca znajdzie bez wątpienia czytelników w gronie kulturoznawców, humanistów rozmaitych specjalności i stanowić będzie zaczyn ważkich dyskusji o specyfice badań humanistycznych, o ich badawczej oraz etycznej odpowiedzialności (dr hab. Dorota Wolska, prof. UWR).
Tytuł Siła modelująca Autor Tomasz Majewski Wydawnictwo Przypis EAN 9788362409822 ISBN 9788362409822 Kategoria Nauki humanistyczne\Filozofia ilość stron 324 Format 12.3x20.5x2.4 cm Rok wydania 2018 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.314 kg
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Siła kształtująca Eseje o geście i świadectwie. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.