Jaką rolę pełni czas w codzienności jednostki? W jakim stopniu (od)zyskanie poczucia sprawczości w grze o czas wpływa na jednostkową tożsamość? Czy adekwatne są tezy mówiące, że slow life jest prostą odpowiedzią na zintensyfikowane tempo życia? Co tak naprawdę kryje się pod nieraz powtarzanym hasłem żyj we własnym rytmie?
Autorka prezentowanej książki podejmuje próbę znalezienia odpowiedzi na te i inne pytania, dając pierwszą na polskim rynku wydawniczym propozycję analitycznego ujęcia zjawiska slow life z perspektywy socjologii czasu. Treść publikacji wpisuje się w liczne rozważania nad wartością czasu we współczesnych społeczeństwach. Stanowi ona nawiązanie do podejmowanych w Polsce głównie w latach 70. I 80. Socjologicznych badań nad temporalnością, a także do studiów międzynarodowych realizowanych aktualnie w ramach nurtu time use studies. Dzięki zastosowaniu zasady kontrastu (przyspieszenie spowolnienie), przedstawiona analiza obejmuje też zagadnienia związane z funkcjonowaniem imperatywu akceleracyjnego, który nakazuje jednostce podporządkować się regule robić więcej w tym samym czasie = robić szybciej.
Książka przeznaczona jest dla przedstawicieli szerokiego nurtu nauk społecznych, badaczy i studentów i osób zainteresowanych temporalnymi aspektami życia społecznego, w tym metodami badania czasu.
Tytuł Życie we własnym rytmie Autor Justyna Kramarczyk Wydawnictwo Universitas EAN 9788324234592 ISBN 9788324234592 Kategoria Literatura, Filozofia ilość stron 336 Format 15x23,5 cm Rok wydania 2018 Oprawa broszurowa
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla życie we własnym rytmie. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.