Publikacja jest wnikliwą analizą kategorii dobra dziecka w pedagogice resocjalizacyjnej w kontekstach pedagogicznym i prawnym. Justyna Kusztal stawia w swojej pracy szereg pytań o znaczenie, jakie w koncepcjach i praktyce resocjalizacyjnej przypisywane jest dobru dziecka i zasadzie działania dla dobra dziecka.
Zdaniem autorki tylko na gruncie współczesnej pedagogiki resocjalizacyjnej w jej obecnym stanie, definiowanym w literaturze przedmiotu jako ciągłość i zmiana, jest możliwe dokonanie analizy i rekonstrukcji znaczenia kategorii tak niejednolitej, nasyconej wieloma zaszłościami, wyobrażeniami, mitami, jak dobro dziecka-wychowanka, bo to ona stanowi sens i umocowanie aksjologiczne działań nakierowanych na obniżanie obszarów niedostosowania społecznego dzieci i młodzieży.
Praca ma charakter interdyscyplinarny i składa się z trzech znaczących części. W części pierwszej autorka wyprowadza z literatury pedagogicznej kategorię badawczą dobra dziecka, aby w części drugiej pokazać, czy i jak funkcjonuje ona we współczesnej pedagogice resocjalizacyjnej i naukach prawnych.
W części trzeciej oferuje i realizuje własną koncepcję badań empirycznych, których przedmiotem są znaczenie dobra dziecka i zasada działania dla dobra dziecka w procesie resocjalizacji. Ze „Wstępu" stanowczo znaczne jest podjęcie poprzez autorkę najnowocześniejszych rozważań koncentrujących się na rozumieniu pojęcia „dobro dziecka" oraz na zróżnicowanych aspektach jego funkcjonowania w obszarach teorii i praktyki resocjalizacyjnej.
Termin ten jest wieloznaczny i buduje pretekst do różnych interpretacji, a Justyna Kusztal konsekwentnie analizuje te możliwości, przedstawiając ich etiologię i konsekwencje. Uwzględnia bogaty dorobek z tego zakresu dostępny w literaturze krajowej i obcej i po rozważaniach dotyczących problematyki dobra dziecka we współczesnych koncepcjach filozoficznych, pedagogicznych i prawnych przechodzi do wnikliwej analizy problematyki dobra dziecka w pedagogice resocjalizacyjnej.
W ujęciu ewolucyjnym zarówno demonstruje zmianę poglądów co do rozumienia dobra dziecka, jak i demonstruje najważniejsze rozwiązania w tej kwestii oraz ich adaptację do praktyki wychowawczej i resocjalizacyjnej.
Publikacja stanowi widoczny wkład w dotychczasowy dorobek nauk pedagogicznych, w tym zwłaszcza pedagogiki resocjalizacyjnej. Z recenzji dr. Hab. Marka Heinego Justyna Kusztal, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie pedagogiki, magister prawa, magister pedagogiki, specjalność: pedagogika resocjalizacyjna, adiunkt w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Autorka, a także redaktorka monografii, artykułów w czasopismach i pracach zbiorowych i realizatorka projektów badawczych. W jej pracy naukowo-badawczej pokaźne miejsce zajmują dzieci i młodzież zagrożone niedostosowaniem społecznym, a także instytucjonalny system uniemożliwiania niedostosowaniu społecznemu (szkoła, instytucje wychowawcze i resocjalizacyjne) i rozmiar sprawiedliwości w sprawach nieletnich.
Tytuł Dobro dziecka w procesie resocjalizacji aspekty pedagogiczne i prawne Autor Justyna Kusztal Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego EAN 9788323344094 ISBN 9788323344094 Kategoria Akademicka\Akademicka-profesjonalna ilość stron 390 Format 15.8x23.5x2 cm Rok wydania 2018 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.614 kg
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Dobro dziecka w procesie resocjalizacji. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.