W roku 1989 pożegnaliśmy komunizm i - nie wiedząc wtedy jeszcze o tym - powitaliśmy niepewność jutra. Zniknęły gwarancje zatrudnienia, jako społeczeństwo odbyliśmy przyspieszony kurs ekonomicznej samodzielności. Do NATO wkraczaliśmy z kilkunastoprocentowym bezrobociem i wielką rzeszą ludzi żyjących poniżej progu ubóstwa, ale gdzieś na niezbyt odległym horyzoncie pojawiła się już perspektywa wstąpienia do Unii Europejskiej i nadzieja na otwarcie się zagranicznych rynków na polskich pracowników. Później w dalekim Nowym Jorku w zamachu terrorystycznym runęły dwie wieże World Trade Center. To nas przeraziło, ale terroryści z turbanami na głowach byli dla nas tak odlegli jak - nie przymierzając - kosmici. Na naszym kontynencie był spokój, a w naszym kraju czuliśmy się istotnie bezpiecznie, uznając, iż to peryferia Zachodu.
O, czyżby?
Drugie dziesięciolecie obecnego wieku wytrąciło nas ze strefy komfortu. Za wschodnią granicą wybuchła regularna, choć oficjalnie niewypowiedziana wojna. Terroryści wyprowadzili się z odległego Iraku i Afganistanu, wybierając zamiast nich obiecaną ziemię Europy. Dziś już raz po raz natykamy się w internecie na cybernetyczne potyczki sterowanych sieciowych trolli. Z tsunami fake newsów coraz trudniej wyłowić rzetelne dane... Czego naprawdę należy się bać? Czy będziemy obiektem ataku terrorystycznego? Czy polską ziemię mogą rozjechać rosyjskie czołgi? A może lepiej zamknąć oczy na politykę i zwyczajnie nadzorować kursu franka, bo tym, co najistotniej zagraża naszemu bezpieczeństwu, są wahania wartości szwajcarskiej waluty? Jak żyć w świecie, który nieprędko (jeśli kiedykolwiek) znów będzie względnie bezpieczny, i nie dać się zwariować?
Roman Polko - dwukrotny dowódca ekskluzywnej jednostki specjalnej GROM, twórca struktury wojsk specjalnych w Polsce. Weryfikował się w boju (była Jugosławia, Kosowo, Irak, Afganistan) i w strukturach sztabowo-administracyjnych (stołeczny ratusz, MSWiA, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego) w Polsce i poza jej granicami, w trakcie szkoleń w najlepszych armiach świata. Z żołnierzami GROM-u nie tylko zdobywał platformy wiertnicze na wodach Zatoki Perskiej,jeszcze skoczył na spadochronie z wysokości 10 000 metrów. W wojskowej hierarchii doszedł do stopnia generała dywizji. Obronił rozprawę doktorską na temat zarządzania i dowodzenia jednostkami specjalnymi. Od dziesięciu lat biega w maratonach - na koncie ma już ponad 30 startów.
Paulina Polko - była dziennikarzem, urzędnikiem i analitykiem w Kancelarii Prezydenta RP i w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, obecnie na stanowisku adiunkta kieruje Katedrą Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. W pracach badawczych zajmuje się konfliktami hybrydowymi, w tym wojnami informacyjnymi, propagandą i dezinformacją.
Tytuł Bezpiecznie już było jak żyć w świecie sieci terrorystów i ciągłej niepewności Autorzy Paulina Polko, Roman Polko Wydawnictwo One Press EAN 9788328336308 ISBN 9788328336308 Kategoria Literatura\Literatura faktu liczba stron 184 Format 20x23x1.2 cm Rok wydania 2018 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.51 kg
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Bezpiecznie już było. Jak żyć w świecie sieci, terrorystów i ciągłej niepewności - Paulina i Roman Polko. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.