Czy o Borowskim można jeszcze powiedzieć coś, czego byśmy już nie wiedzieli?
Paweł Wolski stawia to pytanie ze świadomością bogactwa literatury przedmiotu.
Jego najnowsza książka nie jest jednak tylko kolejną publikacją w tym licznym gronie.
Na tle istniejących ujęć poezji i prozy autora «Gdziekolwiek ziemia…» podkreśla się wieloma interesującymi, nieobecnymi w dotychczasowej refleksji, sugestiami interpretacyjnymi.
(Z recenzji prof. Sławomira Buryły)
Jest to autorska historia brudu i wstrętu u Borowskiego. (…) Rzeczywiście jest tak, jak pisze Wolski, że wiemy z różnorodnych świadectw i dokumentów o uporczywej występowaniu smrodu dymu z krematoriów, lecz nie jest go w stanie oddać/przedstawić ani film, ani sama literatura. Wolski trafia w samo sedno rzeczy i podejmuje opis jednego z najważniejszych zjawisk kształtujących piekło życia codziennego w obozie koncentracyjnym.
(Z recenzji prof. Adama Dziadka)
"Bohaterowie «Pożegnania z Marią» śmierdzą. Łatwo to przeoczyć, bo solidna, zasłaniająca (sit venia verbo) całość obrazowa puenta – smutna, niknąca w dali blada twarz aresztowanej Marii – nie ma zapachu. Ale przedtem wszyscy w tekście będą wydzielać jakiś odór: niemiecki żołdak ubijający pokątne interesy «naniósł do pokoju błota i smrodu żołnierskiego», dość obrzydliwy sklepikarz regularnie oszukujący Tadka-Tadeusza Borowskiego śmierdzi wódką i machorką, a skądinąd z sympatią opisywany furman «nie mógł się luźno ruszać w twardym kożuchu, pokrytym skorupą wapna, smoły i dziegciu». Gdy tylko zdamy sobie z tego sprawę, ze zdziwieniem odkryjemy,nawet czyste, bezwonne, «wzrokowe» zakończenie opowiadania inicjuje śmierdzieć niczym tłuszcz palonych w obozie ciał. Bo przecież o tym mówi ta równie zaskakująca, choć w tym akurat zaskoczeniu już oswojona puenta przecząca faktom z życia Tadeusza Borowskiego i Marii Borowskiej (wówczas Rundo): o tłuszczu z ciała Marii, z którego powstanie rewolucyjne osiągnięcie progresywnej technice i higieny ciała, przeciwieństwo «prymitywnego» brudu oraz hiperboliczny symbol nazistowskiego przemysłu śmierci – mydło".
(Fragment książki)
Tytuł Wstręt i zagłada progresywność tadeusza borowskiego Autor Paweł Wolski Wydawnictwo Austeria EAN 9788378661719 ISBN 9788378661719 Kategoria Literatura\Proza ilość stron 400 Format 14.5x20.5x2.5 cm Rok wydania 2018 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.5 kg
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wstręt i Zagłada Nowoczesność Tadeusza Borowskiego. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.