Czy dzięki słynnemu wystąpieniu w telewizji francuskiej, w którym Nicolas Sarkozy niemal płakał, że opuściła go żona, wygrał potem wybory prezydenckie? Co chcą osiągnąć wielkie koncerny, stawiając na klarowność? Francuski oddział Mc Donald'sa zorganizował choćby dni otwarte, w trakcie których publiczność może zwiedzać od kuchni placówki i zakłady, które dostarczają produkty, i siedziby administracji...
A w Polsce? Postulat klarowności pojawił się w III RP wraz z aferami Rywina i Orlenu, jej wyrazem była też wydrukowana w Internecie tzw. Lista Wildsteina. Aktualnie przejrzystości wymaga rynek, wymagają opinia publiczna i media, a choćby indywidualni klienci.
przejrzystość jako nieodzowna zasada istnienia publicznego, podporządkowana pełnej kontroli, ustanowiona zostaje coraz częściej literą prawa. Marek Bieńczyk, laureat Nagrody Nike opowiada historię i sens tyleż tajemniczego, co szerokiego pojęcia klarowności, zataczając niezwykły krąg od osiemnastowiecznej filozofii, przez sztukę, literaturę, architekturę i psychologię, po współczesną klarowność, wymaganą od władz poprzez dzisiejsze społeczeństwo.
Mówi, iż marzenie o pierwotnej przejrzystości pozostałoby metaforą utopijnego stanu szczęścia, gdyby nie odkryto psychoanalizy i mroków ludzkiego wnętrza... A potem cytuje Milana Kunderę, definiującego najpopularniejsze dziś znaczenie krystaliczności.
W dyskursie politycznym i dziennikarskim słowo to oznacza: odsłonięcie życia prywatnego przed spojrzeniem publicznym - napisał autor "Nieznośnej lekkości bytu". Moje serce jest krystaliczne niby kryształ - pisał blisko trzysta lat temu Jan Jakub Rousseau, pierwszy piewca przejrzystości, postulujący czystość i szczerość słów, uczuć i intencji.
Czy dziś, w dobie wszechkontroli i fejsbuka, powtórzyłby to samo? Rousseau - przypomina Bieńczyk - żył w przekonaniu, iż raj to wzajemna przejrzystość serc, porozumienie między ludźmi pełne i bezpośrednie, że słowa i uczucia przechodzą od jednych do drugich.
W dobie kamer na każdym kroku, paparazzich i podsłuchów, należałoby zapytać: czyz pewnością? Tytuł krystaliczność Autor Marek Bieńczyk Wydawnictwo pokaźna LITERA EAN 9788380320314 ISBN 9788380320314 Kategoria Literatura\Esej reportaż ilość stron 336 Format 13.5x20.5x2.6 cm Rok wydania 2015 Oprawa Twarda Wydanie 1 Waga 0.468 kg
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Przezroczystość. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.