Książka Wojciecha Chudego jest zbiorem tekstów zmarłego przed trzema laty lubelskiego filozofa, który w swych pracach systematycznie wracał do Hegla w przekonaniu, iż zrozumienie miejsca jego koncepcji w nowożytnym (pokartezjańskim) nurcie filozofii, a także jej krytyka, są ważne dla aktualnego uprawiania filozofii.
Wojciech Chudy widzi nowożytne korzenie systemu Hegla i postrzega ów system jako logiczną kontynuację i widoczne uzupełnienie klasycznego paradygmatu filozofii bytu. W diagnozowaniu intelektualnych i duchowych perspektyw współczesnej filozofii istotnie inspirujące były dla Autora idealne Heglowskie analizy relacji międzyludzkich.
Oryginalnie i odważnie interpretuje sławną Heglowską dialektykę pana i sługi, stosując ją do zjawisk naszego współczesnego życia: związków kobiety z mężczyzną, mistrza z uczniem, rodziny i państwa czy moralności i polityki.
Autor po mistrzowsku zbratał głębię refleksji z wnikliwym opisem codziennego życia. O filozofii Hegla pisze, że może być twórczą inspiracją w interpretacji współczesnych problemów społeczeństwa, polityki i kultury.
uwydatnia, że filozof ten ma nam wciąż dużo do powiedzenia na temat ludzkiej kondycji, wartości i podstaw życia społecznego. Książka Wojciecha Chudego jest jednym z nielicznych tekstów, które rzeczywiście uprzystępniają myśl Hegla i pokazują jego aktualność, powinna więc wejść do kanonu w nauczaniu filozofii, ale też po książkę sięgnie każdy, kto szuka głębszych podstaw krytyki kultury i polityki.
Tytuł Terminus T.59 Refleksje Heglowskie na początek... Autor Wojciech Chudy Wydawnictwo Oficyna Naukowa EAN 9788377370131 ISBN 9788377370131 Kategoria Literatura, Filozofia liczba stron 232 Format 210x135 mm Rok wydania 2012 Oprawa twarda
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Terminus t.59 refleksje heglowskie na początek. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.