Akustyka jako dyscyplina naukowa zajmuje się dźwiękiem, jego powstawaniem, propagacją i percepcją oraz wszystkimi efektami związanymi z występowaniem i oddziaływaniem dźwięku. Zakres zagadnień rozpatrywanych w obszarze akustyki jest nad wyraz rozległy, można wyliczyć kilkadziesiąt specjalistycznych działów poświęconych różnorakiej problematyce. Podstawy teoretyczne nakreśla akustyka fizyczna, która ma niemało odniesień i zastosowań funkcjonalnych w najróżniejszych dziedzinach wiedzy i techniki, też w architekturze i budownictwie.
Akustyka w odniesieniu do budownictwa zwykle kojarzy się z salami koncertowymi, wnętrzami asygnowanymi do słuchania muzyki. Zakres zagadnień akustycznych występujących w budownictwie jest jednak istotnie szerszy. Jednym z widocznych aspektów jest ochrona przed hałasem w budynku i w środowisku zewnętrznym, ocena jego dokuczliwości i zgubności oraz stosowanie stosownych środków zapobiegawczych. Uwzględniany jest hałas od sprzętów i instalacji technologicznych, środków komunikacji oraz hałas bytowy powodowany obecnością i aktywnością użytkowników budynku. Integruje się z tym problem izolacyjności akustycznej przegród budowlanych, powstawania i przenoszenia dźwięków powietrznych i materiałowych, transmisji energii akustycznej w strukturze budynku, oraz produktywnych metod jej ograniczania. Stosowanie obiektów budowlanych powoduje także emisję hałasu do środowiska zewnętrznego. Dotyczy to z zasady obiektów przemysłowych i komunikacyjnych, ale także wykonywanych w ramach budownictwa ogólnego, urządzenia należące do ich wyposażenia technologicznego mogą być istotnie dokuczliwe w środowisku zurbanizowanym, w gęstej zabudowie miejskiej.
Niniejsza publikacja jest poświęcona zagadnieniom akustycznym, jakie występują w budownictwie. Koncentruje się przeważnie na budownictwie mieszkaniowym, ale omawiane są też wybrane problemy dotyczące budynków praktyczności publicznej, obiektów przemysłowych oraz inżynierskich stanowiących źródło hałasu.
W Polsce jest aktualnie nowelizowana seria podstawowych norm określających wymagania akustyczne w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej. Rewidowane są normy europejskie określające zasady badań akustycznych składników budowlanych i budynku, a także normy projektowe pozwalające na określenie jego cechy akustycznych na podstawie parametry składników składowych. Gotowa jest także końcowa wersja normy odnoszącej się do hałasu środowiskowego. W publikacji zostały uwzględnione uwarunkowania wynikające z tych działań.
Książka dedykowana jest dla osób zajmujących się budownictwem: projektantów, inwestorów, deweloperów, lecz także planistów, urbanistów, lokalnych władz podejmujących decyzje w zakresie budownictwa. Posiada kompletną wiedzę w zakresie akustyki budowlanej i potrzebny warsztat dla projektanta. Będzie ponadto {pomocn|przydatn)a studentom oraz wykładowcom budownictwa, akustyki oraz inżynierii dźwięku.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Akustyka w budownictwie - Jacek Nurzyński. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.