Oddajemy w Państwa ręce /Antologię tekstów polskiego kulturoznawstwa/. Powstała ona w ramach grantu Kulturoznawstwo polskie. Historia i dziedzictwo dyscypliny. Konstruując ją, stawialiśmy przed sobą kilka celów.
Pierwszy [] wiązał się z potrzebą opracowania dziejów wytwarzanego w naszym kraju na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych kierunku badawczego. [] Skompletowanie tekstów nie było proste długo dyskutowaliśmy nad kryteriami i warunkami doboru.
Nasz zespół podjął zbiorowo ostateczną decyzję, którą jednak poprzedziły szeroko zakrojone konsultacje środowiskowe. Oczywiście, nie byliśmy w stanie skonsultować się ze wszystkimi reprezentantami akademickiego kulturoznawstwa.
Stąd także kolejny cel naszej publikacji: ma ona być zaproszeniem do dyskusji nad korpusem tekstów z najróżniejszych względów znacznych dla naszej dyscypliny. Nie podjęliśmy próby stworzenia kanonu lektur obowiązkowych niemożliwe bowiem byłoby wynegocjowanie takiej listy, wszak każdy ośrodek o dłuższej tradycji dorobił się własnego katalogu złotych ksiąg.
Niemniej staraliśmy się zaprezentować prace ważne z punktu widzenia historii dyscypliny i kierunku, uwzględniając mikrohistorie poszczególnych środowisk uniwersyteckich. Interesował nas przy tym proces narastania propozycji teoretycznych i metodologicznych.
Ostatecznie wybraliśmy klucz chronologiczny nie odnosi się on jednak do dat pierwodruków pism, ale do biografii ludzi, którzy te pisma tworzyli. Założyliśmy bowiem, iż zrekonstruujemy raczej pokoleniową historię dyscypliny, a nie kolejność ukazywania się poszczególnych prac.
[] Mamy nadzieję, że zaprezentowany w niniejszym tomie dobór tekstów pozwoli czytelnikom na lepsze rozeznanie się w historii, a także specyfice dyscypliny uniwersyteckiej i towarzyszących jej od blisko pół wieku studiów akademickich ukierunkowanych na poznawanie kultury.
Publikacja nie jest dedykowana wyłącznie dla osób związanych zawodowo z kulturoznawstwem, choć jak wiadomo to środowisko w największym stopniu będzie zainteresowane próbą ukazania przeróżnych koncepcjami teoretycznych oraz obszarów badawczych cechujących przybliżaną tutaj naukę.
Problematyka wyłaniająca się z zebranych prac może jednak ponadto zainteresować adeptów kulturoznawstwa, a także przedstawicieli pokrewnych dziedzin wiedzy. Wierzymy, iż książka przyczyni się poszerzenia znajomości tradycji kulturoznawczej, jej źródeł i dróg rozwoju, poruszanej w ramach studiów tematyki, jak również scenariuszy dotyczących przyszłości całej dyscypliny.
*(Ze Wstępu)* Tytuł Antologia tekstów polskiego kulturoznawstwa Autor praca zbiorowa Wydawnictwo Katedra Wydawnictwo Naukowe EAN 9788365155788 ISBN 9788365155788 Kategoria Literatura, Kultura liczba stron 427 Format 14,2x20,4 cm Rok wydania 2018 Oprawa broszurowa
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Antologia tekstów polskiego kulturoznawstwa. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.