Tytuł tomu przywołuje jedną z najmocniej wpływowych literaturoznawczych szkół krytycznych i łączy ją z polską recepcją dzieł Szekspira, które znajdując się w centrum zachodniego kanonu dramatycznego, wrastają równocześnie głęboko w tkankę polskiej kultury, gdzie poddawane są szczególnej rekontekstualizacji.
dokładnie oddaje zatem cel, jaki przeświecał zorganizowanej w Instytucie Teatralnym konferencji z udziałem Stephena Greenblatta - ojca i matki nowego historycyzmu zwanego także poetyką kulturową. Ta praktyka lektury, z właściwymi jej procedurami czytania tekstu jednocześnie jako estetycznego artefaktu i jako wiązki społecznych dyskursów, które zaświadczają o zachodzących w kulturze procesach, jest wyjątkowo inspirująca dla refleksji nad teatrem i jak się zdaje wciąż nie dość używana w polskiej teatrologii.
Zapraszając autora "Shakespearean Negotiations" i zwracając się do tych spośród polskich badaczy teatru, którym nieobce są nowohistorycystyczne procedury, chcieliśmy wzmocnić ten trend badań, który poszerzając pole obserwacji, otwiera się na kulturową historię teatru. Szekspir, z właściwą jego tekstom "kulturową mobilnością", stanowił rozległą przestrzeń spotkania, choć poetyka kulturowa nie ogranicza się - rzecz jasna - ani do tekstów Stratfortczyka, ani do badań nad renesansem, z których się wywodzi.
Tytuł Poetyka kulturowa polskiego Szekspira Autor praca zbiorowa Wydawnictwo Instytut Teatralny EAN 9788363276010 ISBN 9788363276010 Kategoria Literatura, Kultura liczba stron 148 Format 215x160 mm Rok wydania 2011 Oprawa broszurowa
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Poetyka kulturowa Polskiego Szekspira. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.