Architektura funkcjonalności publicznej II Rzeczypospolitej 19181939. Funkcja to druga część cyklu autorstwa doktora Michała Pszczółkowskiego, poświęconego gmachom publicznym międzywojennej Polski. W pierwszej części autor skoncentrował się na zagadnieniach stylu i formy, oferując uporządkowaną klasyfikację nurtów międzywojennej architektury od tradycji po awangardę. W drugiej części skupił się natomiast na problemach dotyczących funkcji.
Autor dokonał przeglądu przeróżnych typów poręcznych międzywojennej architektury ergonomiczności publicznej począwszy od architektury władzy (gmachy ministerstw, sądów, urzędów wojewódzkich i powiatowych), przez architekturę oświaty i nauki (szkoły, uczelnie i instytucje naukowe), kultury i rozrywki (muzea i biblioteki, teatry, kina, domy kultury), obiekty związane ze służbą zdrowia, gmachy bankowe, skończywszy na budynkach służących poczcie, komunikacji i transportowi. Przedmiotem dociekań autora jest specyfika poszczególnych typów, komponenty składowe i powiązania funkcjonalne, analogie i zbieżności z architekturą europejską i ewolucja zasad projektowania w dwudziestoleciu międzywojennym.
Książkę uzupełniają współczesne i archiwalne fotografie, a przede wszystkim liczne plany i trójwymiarowe schematy rozwiązań poręcznych opracowane na podstawie oryginalnych projektów odnalezionych w polskich i zagranicznych archiwach.
Tytuł Architektura ergonomiczności publicznej II RP Autor Michał Pszczółkowski Wydawnictwo Księży Młyn Dom Wydawniczy EAN 9788377292860 ISBN 9788377292860 Kategoria Literatura, Architektura ilość stron 416 Format 20,5x29 cm Rok wydania 2015 Oprawa twarda
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Architektura użyteczności publicznej II Rzeczypospolitej 1918–1939. Funkcja. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.