Pierwsze trzy księgi Periphyseonu Eriugeny zawierały imponującą ontologiczną wizję powstania świata, wyłożoną w oparciu o unikalne odczytanie pierwszych wersetów Księgi typu, wsparte lekturą źródeł patrystycznych i filozoficznych (platoński Timajos).
Można powiedzieć, iż zgodnie z neoplatońskim ujęciem rzeczywistości w kategoriach wylew-powrót, pierwsze trzy księgi opisywały proces pochodzenia całej rzeczywistości od Boga, ze szczególnym wyeksponowaniem procesu powstawania sfery przyczyn prymordialnych (natura II).
Księga IV natomiast poświęcona jest zagadnieniu konstytuowania się rzeczywistości materialnej i roli, jaką odegrał w jej powstaniu człowiek. Eriugena, wspierając się na autorach greckich, zwłaszcza na Grzegorzu z Nyssy i Maksymie Wyznawcy, daje w księdze IV wykład swej antropologii.
Najpierw porusza problem tego, czy człowiek jest czy nie jest zwierzęciem i w jakiej pozostaje relacji do innych istot żywych. Następnie stara się opisać relację człowieka do bytów anielskich po to, by wykazać, że człowiek zajmuje pośrednią, czyli kluczową pozycję we wszechświecie.
Człowiek jest mikrokosmosem, spoiwem łączącym różnorodne stopnie rzeczywistości stworzonej, jako że w nim reprezentowane są równocześnie byty podpadające pod zmysły, jak i byty duchowe. Tytuł Periphyseon Księga 4 Autor Jan Szkot Eriugena Wydawnictwo Marek Derewiecki EAN 9788361199557 ISBN 9788361199557 Kategoria Literatura, Filozofia ilość stron 410 Format 12,5x20,5 cm Rok wydania 2012 Oprawa twarda
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Periphyseon Księga 4. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.